Urlopy sabbatical to benefit oferowany przez niektóre przedsiębiorstwa. Chcąc wytłumaczyć jego koncepcję, warto przytoczyć tzw. gap year, na który pomiędzy kolejnymi etapami edukacji lub tuż przed rozpoczęciem pracy decydują się absolwenci uczelni wyższych. Sabbatical to urlop dla profesjonalistów – pracowników z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którzy sprawdzili się na swoim stanowisku. Wypaleni bądź zaangażowani we własny rozwój chcą jednak odpocząć od zawodowej codzienności nie rezygnując przy tym z pracy i/lub wynagrodzenia.
Sabbatical został przeszczepiony do biznesu ze świata akademickiego. Pierwszy udokumentowany urlop sabbatical przyznano na Uniwersytecie Harvarda pod koniec XIX wieku. Pracownikom naukowym o stażu pracy większym niż 7 lat uczelnia oferowała pół semestru pełnopłatnego urlopu bądź dwa semestry wolnego z 50% wynagrodzeniem. W świecie korporacji pierwsze ścieżki w dziedzinie sabbatical przecierał McDonald’s. Z kilku niezależnych badań wynika, że w Stanach Zjednoczonych z dodatkowego wypoczynku skorzystać mogą pracownicy co piątego przedsiębiorstwa. Samo zatrudnienie w szeregach takiej firmy nie gwarantuje jednak, że pracownik będzie miał możliwość odpoczynku na koszt pracodawcy. Warunkiem otrzymania urlopu jest na przykład: określony staż pracy (zazwyczaj około 5-10 lat ciągłego zatrudnienia) i/lub konieczność przedstawienia korzyści, jakie pracodawca odniesie po powrocie „wypoczętego” pracownika. Czas trwania sabbatical zależy od oferującej go firmy. Przeciętny wymiar dodatkowego urlopu waha się zazwyczaj między 3 a 6 miesiącami. Występują również urlopy znacznie krótsze (np. dwu-, czterotygodniowe) lub dłuższe (do 12 miesięcy).
Na czym polega sabbatical i w których branżach przyznawany jest najczęściej? Jakie korzyści z przyznawania dodatkowych urlopów zyskuje pracodawca? Czy przedsiębiorstwa zlokalizowane w Polsce oferują urlopy sabbatical? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule „
Wagary od pracy – urlopy sabbatical”.