Informacje prasowe

Zagraniczna delegacja nie tylko dla wybrańców

26.11.2010
Co dwudziesty Polak, który wyjechał za granicę w 2009 roku, zrobił to w celach zawodowych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Nie bez przyczyny „gotowość do częstych podróży służbowych” staje się kolejnym wymogiem polskich pracodawców.

W połowie września 2010 roku w serwisie Pracuj.pl znajdowało się ponad 900 ofert, w których pojawiło się takie oczekiwanie. Większość z nich dotyczyła podróży po Polsce, ale około 100 zawierało informację o delegacjach poza granice kraju. Wzmianka o dużej ilości wyjazdów w ogłoszeniu o pracę to zabezpieczenie, że na stanowisko trafi osoba akceptująca „rozjazdowy” tryb życia. Służbowe wyjazdy nie sprawiają bowiem przyjemności wszystkim zatrudnionym. Według badania przeprowadzonego przez firmę Barclaycard, dla 28% brytyjskich pracowników był to jedynie zawodowy obowiązek. Pozostali podróżowali chętnie – niemal co siódmy ankietowany przyznawał wręcz, że organizuje zawodowe wojaże tak, aby „zaczepić” o interesującą go miejscowość.

Wśród Polaków opinie na temat zagranicznych wyjazdów są równie podzielone. Według specjalistów ds. rekrutacji, chętniej podróżują ludzie młodzi, bez zobowiązań rodzinnych. Niemile widziane są dłuższe pobyty, zwłaszcza wtedy, gdy pracownik delegowany jest do kraju o odmiennej kulturze. Nie brakuje jednak entuzjastów służbowych podróży. Ceni się je m.in. z powodu relatywnie wysokich diet. Kwota świadczenia zależy od kraju, do którego wyjeżdża pracownik. W 2010 roku dieta za pełną dobę pobytu bez zagwarantowanego wyżywienia w jednym z krajów europejskich wahała się od 33 EUR (m.in. Czechy, Cypr, Litwa, Słowacja) do 48 EUR (Hiszpania i Łotwa). To stawki wyjściowe. W przyznawaniu świadczenia firmy mają bowiem pewną swobodę. Przykładowo, jeśli przedsiębiorstwo zapewnia delegowanemu pracownikowi kolację, kwota diety zmniejsza się o 30% wyjściowej stawki. Diety nie można jednak okroić o więcej niż 75% podstawy wymienionej w rozporządzeniu.

Na jakich stanowiskach służbowe wyjazdy zdarzają się najczęściej? Na jaką dietę może liczyć pracownik wyjeżdżający do USA? Co ułatwia pracę na walizkach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule „Praca na walizkach – o służbowych wyjazdach”.

Udostępnij