Coraz mniej Polaków pracuje w rolnictwie – wynika z najnowszego raportu Eurostat. Między 2000 a 2009 rokiem z tej części gospodarki ubyło 11% rąk do pracy. Pomimo odnotowanego spadku, nasz kraj pozostaje rolniczym „gigantem”. Polska generuje aż 20% całkowitego zatrudnienia w rolnictwie Unii Europejskiej.
Powyższe statystyki nie są powodem do dumy. W nowoczesnej gospodarce filarem rozwoju jest sektor usług, zwłaszcza tych, które oparte są na zaawansowanych technologiach. Im więcej osób znajduje tam pracę, tym bardziej rozwinięty kraj i wyższa jakość życia jego obywateli. Wysoki udział rolnictwa i tradycyjnego przemysłu w strukturze zatrudnienia charakteryzuje gospodarki „przestarzałe”. Do tej grupy zalicza się m.in. Polska. Choć liczba rolników i pracowników przemysłowych zmniejsza się z roku na rok, nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W 2008 roku rolnictwo i przemysł utrzymywały łącznie ponad 7,2 miliona Polaków. W tym samym czasie w usługach pracowało 8,5 miliona osób. Wysokie zatrudnienie w rolnictwie martwi zwłaszcza dlatego, że jego wkład w polską gospodarkę jest nieproporcjonalny do nakładów. Efekty pracy 15,3% wszystkich pracujących Polaków (bo tyle z nas para się rolnictwem) przynoszą jedynie około 4-5% PKB. Dodatkowo, rolnictwa „pozbywamy” się wolniej od sąsiadów z Europy Środkowo-Wschodniej. O ile w Polsce na przestrzeni 2000-2009 zatrudnienie w rolnictwie skurczyło się o 11%, w Estonii spadło o ponad połowę (-55%), w Bułgarii o 48,1%, a w Słowacji o 42,5%. Szybszą modernizację rolnictwa w Polsce uniemożliwia duże rozdrobnienie gospodarstw i przywileje płynące z posiadania nawet skrawka ziemi. Powierzchnia niemal co drugiego z gospodarstw nie przekracza 2 hektarów. Rola służy głównie samozaopatrzeniu. Na sprzedaż – jeśli w ogóle – przeznaczana jest jedynie niewielka część zbiorów. Jednostki duże, o powierzchni powyżej 30 ha, stanowią w Polsce 2,4% wszystkich gospodarstw rolnych. To odwrotnie niż w krajach z tzw. rolnictwem intensywnym, gdzie większość farm charakteryzuje duży areał upraw.
Dlaczego liczba rolników w Polsce zmniejsza się wolniej niż w innych krajach Unii Europejskiej? Kto może korzystać z ubezpieczenia w KRUS i jak wysokie składki opłaca? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule „
Co piąty rolnik w Europie jest Polakiem”.