Niemal cała Europa zmaga się z problemem starzejących się zasobów pracy. Według prognoz demograficznych populacja osób po 50-ce wyniesie w 2038 roku ponad 238 miliony, co stanowić będzie około 45,8% ludności zamieszkującej obszar współczesnej Unii Europejskiej. Konsekwencje zachodzących zmian demograficznych już dziś przekładają się na funkcjonowanie wielu gospodarek i kondycję systemów emerytalnych.
Unia Europejska mobilizuje rządy państw członkowskich do podejmowania działań ograniczających niekorzystne skutki starzenia się społeczeństwa. Jednym z głównych zaleceń UE jest promowanie jak najdłuższej aktywności zawodowej. Programy i strategie skierowane do pokolenia 50+ są podejmowane i czynnie realizowane tylko przez nieliczne kraje. Pod względem ilości osób po 50 roku życia aktywnych na rynku pracy, najkorzystniejszą sytuację w Europie obserwujemy w Skandynawii, Wielkiej Brytanii i republikach bałtyckich.
Przykłady dobrych praktyk pokazują, że najbardziej efektywnym rozwiązaniem problemu pokolenia 50+ wydają się zmiany w zakresie systemów zabezpieczeń społecznych. Atrakcyjne plany emerytalne oraz obniżenie niektórych świadczeń zniechęcają do wczesnej dezaktywizacji zawodowej i sprzyjają kontynuowaniu pracy aż do osiągnięcia wieku emerytalnego.
W jaki sposób w wybranych krajach europejskich próbuje się przeciwdziałać zachodzącym zmianom demograficznym? Które rozwiązania są skuteczne? W jaki sposób udaje się podwyższać aktywność zawodową pokolenia 50+? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule „
50+: Przykłady dobrych praktyk w Europie”.