Artykuły

Ceny wybranych towarów i usług w województwach w czerwcu 2012 roku

15.10.2012 Autor: Gabriela Jabłońska
Artykuł został poświęcony średnim cenom detalicznym wybranych towarów i usług w 16 województwach Polski w czerwcu 2012 roku. Analizie poddano podstawowe towary żywnościowe takie jak: mięso i wędliny, nabiał, warzywa i owoce, chleb, cukier oraz używki (papierosy, kawa, piwo). W publikacji można także znaleźć informacje o cenach wybranych usług, do których zaliczono: wizytę u lekarza specjalisty, bilet do kina czy strzyżenie włosów. Dane statystyczne zostały zestawione w tabelach oraz na wykresach, co ułatwia porównanie i wykazanie różnicy między województwami.
Ceny różnią się w zależności od regionu. Zmieniając miejsce zamieszkania warto przeanalizować, za które produkty przyjdzie nam zapłacić więcej niż dotychczas. W niniejszej publikacji przedstawiono ceny detaliczne wybranych produktów i usług, pogrupowane w kilka głównych kategorii. Dokonano analizy danych za czerwiec 2012 roku dla poszczególnych województw Polski.

Mięso i wędliny


Jednymi z najdroższych produktów żywnościowych są niewątpliwie mięso i wędliny. Warto porównać ceny trzech przykładowych produktów: szynki wieprzowej, mięsa wołowego oraz kiełbasy Myśliwskiej. W czerwcu 2012 roku za 1 kg szynki wieprzowej gotowanej trzeba było zapłacić w Polsce średnio 23,43 PLN. Najwyższą cenę tego produktu odnotowano w woj. opolskim (27,38 PLN), a najniższą w woj. podkarpackim (20,61 PLN). Średnia cena mięsa wołowego w naszym kraju wyniosła z kolei 32,90 PLN za kilogram. Najwięcej za ten rodzaj mięsa płacili mieszkańcy woj. kujawsko-pomorskiego (37,78 PLN), a najmniej – woj. świętokrzyskiego (28,67 PLN). Za kilogram kiełbasy Myśliwskiej trzeba w Polsce zapłacić średnio 29,11 PLN. Dla porównania w woj. małopolskim niemal 32 PLN, a w woj. zachodniopomorskim – 26,24 PLN.



Za wszystkie trzy wymienione produkty najwięcej zapłacimy w woj. pomorskim, bo ponad 95 PLN (111% średniej dla Polski). Z kolei najtaniej taki „mięsny” zestaw mogą nabyć mieszkańcy woj. świętokrzyskiego (75 PLN, 87% średniej dla Polski). To o ponad 1/5 mniej niż w najdroższym woj. pomorskim.



Nabiał


Za mleko, masło oraz ser w czerwcu 2012 roku trzeba było zapłacić w Polsce odpowiednio 2,38 PLN; 4,18 PLN oraz 12,77 PLN. Najwięcej za litr mleka o zawartości tłuszczu 2-2,5% płacili mieszkańcy Dolnego Śląska (2,48 PLN), a najmniej Wielkopolski (2,13 PLN). Różnica w cenie za 200 gram masła między najdroższym a najtańszym województwem wyniosła 91 groszy. W woj. świętokrzyskim za ten produkt trzeba było zapłacić 4,59 PLN, a w woj. opolskim 3,68 PLN. Z kolei ser był najdroższy w woj. śląskim (cena za kilogram to 14,19 PLN). Dla porównania w województwie warmińsko-mazurskim było to o niemal 3 PLN mniej (11,28 PLN).



Za trzy wymienione produkty nabiałowe najwięcej płacili średnio mieszkańcy Śląska (niemal 21 PLN). Ponad 3 PLN, czyli 15% w porównaniu z woj. Śląskim, zaoszczędziły osoby zamieszkujące Wielkopolskę.



Warzywa i owoce


Według danych GUS z czerwca 2012 roku, za kilogram cytryn w Polsce trzeba było zapłacić średnio 6,71 PLN. Najwięcej za ten produkt płacili mieszkańcy woj. świętokrzyskiego (7,5 PLN), a najmniej – woj. wielkopolskiego (5,89 PLN). Z kolei ziemniaki w tym miesiącu kosztowały średnio 79 gr. za kilogram. Najwyższą cenę tego warzywa odnotowały sklepy w woj. zachodniopomorskim (89 gr.). Najtańsze ziemniaki kupowali mieszkańcy Wielkopolski (69 gr.). Różnica w najwyższej i najniższej cenie marchwi wyniosła ponad 1 PLN. Na Dolnym Śląsku za kilogram tego produktu trzeba było zapłacić 4,19 PLN, a w woj. lubelskim – 3,08 PLN.



Trzy wymienione produkty w czerwcu 2012 roku były najdroższe w woj. dolnośląskim i kosztowały 12,28 PLN (111% średniej dla Polski). Najmniej za kilogram cytryn, kilogram ziemniaków oraz kilogram marchwi płacili mieszkańcy woj. lubelskiego (średnio 10,45 PLN, 90% średniej dla Polski).



Inne towary żywnościowe


Różnice cenowe w obrębie naszego kraju znajdziemy również w przypadku innych produktów żywnościowych, takich jak chleb, ryż czy cukier. Weźmy „pod lupę” podstawowy produkt, jakim jest chleb. Za 0,5 kg produktu wykonanego z pszenicy oraz żyta zapłacimy w Polsce średnio 2,26 PLN (czerwiec 2012). Najdroższy chleb odnotowuje się w sklepach na Dolnym Śląsku (średnio 2,52 PLN), a najtańszy w woj. świętokrzyskim (1,83 PLN). Z kolei średnia cena ryżu w Polsce to 4,35 PLN za kilogram, przy czym najtańszy produkt można nabyć w woj. śląskim (3,95 PLN). Najdrożej za ryż (4,91 PLN) zapłacą z kolei mieszkańcy Mazowsza. Ostatni z przykładowych produktów, cukier kryształ biały, można kupić w Polsce za średnio 3,97 PLN. Jest to jeden z towarów, w przypadku którego odnotowuje się mniej więcej stałą cenę we wszystkich regionach naszego kraju. Różnica między najdroższym województwem (zachodniopomorskim) a najtańszym (podlaskim) to tylko 39 gr.



Za wszystkie przykładowe produkty najwięcej zapłacą mieszkańcy Mazowsza (11,14 PLN, 105% średniej dla Polski). Województwem, które w tym przypadku okazało się najtańsze jest świętokrzyskie (9,90 PLN, 94% średniej dla Polski).



Używki


Do porównania cen używek w różnych województwach posłużą trzy produkty: papierosy „Mars”, kawa mielona „Tchibo Family Classic (250 g) oraz 0,5 litra piwa jasnego. W czerwcu 2012 roku ceny papierosów kształtowały się bardzo podobnie we wszystkich województwach. Najwyższą cenę odnotowało woj. opolskie (11,59 PLN), a najniższą – zachodniopomorskie 10,92 PLN. Podobnie małe zróżnicowanie cenowe zaobserwowano w przypadku piwa. Cena kształtowała się od 2,75 PLN (woj. podkarpackie) do 3,06 PLN (woj. lubelskie).
W przypadku kawy różnice cenowe były trochę większe. W najdroższym woj. śląskim ten przykładowy typ kawy można było kupić za średnio 8,06 PLN. Dla porównania w najtańszym woj. podlaskim było to 7,19 PLN.



Za trzy wymienione wyżej używki stosunkowo najwięcej płacą mieszkańcy woj. łódzkiego (średnio 22,32 PLN, 102% średniej krajowej). Najniższy koszt piwa, kawy i papierosów dotyczy z kolei woj. zachodniopomorskiego (21,11 PLN, 96% średniej krajowej).



Wybrane usługi


O kosztach życia w danym miejscu decyduje również cena takich usług jak wizyta u lekarza, seans kinowy czy wizyta u fryzjera. Według danych GUS z czerwca 2012 za lekarza najwięcej muszą płacić mieszkańcy Mazowsza (średnio 87,27 PLN za wizytę), a najmniej mieszkańcy woj. podkarpackiego (średnio 70 PLN). Najdroższe kino jest w woj. łódzkim oraz śląskim. Bilet normalny do kina kosztuje odpowiednio 18,40 PLN oraz 18,13 PLN. Mazowsze i Małopolska windują również najwyższe ceny za strzyżenie włosów męskich.



W przypadku trzech wymienionych usług zdecydowanie najdroższe jest Mazowsze. Za wizytę u lekarza specjalisty, bilet normalny do kina oraz strzyżenie włosów męskich zapłacimy w tym województwie średnio 125 PLN. Na drugim biegunie z najniższą sumą za wymienione usługi znalazło się woj. podkarpackie (97 PLN).



Gabriela Jabłońska