Do pracy po godzinach przynajmniej raz w tygodniu przyznaje się 64% Polaków – pokazały wyniki przeprowadzonej przez nas sondy. Najliczniejszą grupę (ponad 26% uczestników badania) tworzą osoby, które zadeklarowały, że codziennie spędzają w pracy więcej czasu niż to wynika z ich umowy o pracę. Częściej niż dwa razy w tygodniu pracuje niemal 24% Polaków. Jedynie 20,8% badanych stwierdziło, że nigdy nie zostaje w pracy po godzinach.
Wyniki sondy zdają się przeczyć propagowanej w mediach idei work-life balance. Zgodnie z aktualną modą Polacy powinni zachowywać równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Tymczasem odpowiedzi udzielone przez użytkowników naszego portalu wskazują, że praca po godzinach to zjawisko powszechne.
Czy wydłużony czasu pracy jest efektem spowolnienia ekonomicznego? Twierdzące odpowiedzi na to pytanie coraz częściej padają w polskich mediach. Wbrew pozorom koniunktura gospodarcza w niewielkim stopniu determinuje codzienne zachowania Polaków. Nawyki i zwyczaje, które kształtują nasz styl życia i pracy są niezależne od mody i aktualnej sytuacji gospodarczej. W tym przypadku zmiany zachodzą bardzo powoli. Brak istotnych zmian w czasie pracy Polaków potwierdzają badania systematycznie prowadzone przez Główny Urząd Statystyczny. W II kwartale 2009 roku średni tygodniowy czas pracy Polaków w pracy głównej wyniósł 42,6 godziny i był zaledwie o 12 minut dłuższy niż w I kwartale. Podobny wynik odnotowano w II kwartale 2008 oraz 2007 roku (odpowiednio 42,9h oraz 43,1h).