Monitory

Kto dostaje najwięcej dni wolnych na święta?

16.12.2015
Pierwszy i ostatni tydzień roku to okres szczególnie obfitujący w dni wolne od pracy. W Polsce ustawowo przysługują 4 dni wolne od pracy: 25 grudnia, 26 grudnia, 1 stycznia i 6 stycznia. W tym roku łącząc te dni z wolnymi weekendami i krótkoterminowymi urlopami, jesteśmy w stanie przedłużyć nasze wolne nawet do dwóch tygodni, kosztem pięciu dni urlopowych.

Jak ta sytuacja prezentuje się w innych krajach Unii Europejskiej? Liczba dni ustawowo wolnych od pracy różni się w zależności od prawodawstwa danego kraju. W Unii Europejskiej waha się ona od dwóch do nawet pięciu dni wolnych. Najkrócej wypoczywają mieszkańcy Belgii, Francji, Malty i Portugalii – tutaj wolne są tylko 25 grudnia i 1 stycznia. Te daty oznaczają czerwoną kartkę w kalendarzu we wszystkich państwach członkowskich. Z kolei najdłużej świętować mogą mieszkańcy Finlandii i Słowacji. W tych krajach obowiązuje aż pięć dni bez pracy.

Wigilia świąt Bożego Narodzenia jest wolna w Bułgarii, Czechach, Finlandii, Słowacji i na Węgrzech. Z kolei sylwester jest dniem wolnym jedynie na Łotwie. Mieszkańcy Rumunii i Słowenii mogą o jeden dzień dłużej celebrować nadejście nowego roku, ponieważ w tych państwach również 2 stycznia jest traktowany jako święto. Dzień 6 stycznia, czyli święto Objawienia Pańskiego obchodzone jest ustawowo w 11 państwach członkowskich.