Informacje prasowe

Nordycki model rynku pracy – wzór do naśladowania?

13.01.2009
W stosunku do krajów skandynawskich stosuje się takie określenia, jak państwo opiekuńcze, czy państwo dobrobytu. Zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego obywatelom oraz efektywna polityka zatrudnienia prowadzona przez kraje nordyckie przyczyniają się do osiąganych przez nie sukcesów w obszarze rynku pracy.

Powszechne świadczenia socjalne oraz rozbudowany system dystrybucji benefitów są bardzo ważnym elementem funkcjonowania gospodarek w krajach Europy Północnej. Skandynawowie ponoszą jednocześnie jedne z najwyższych na świecie obowiązkowych świadczeń na rzecz państwa. Bezpieczeństwo socjalne jest jednak dla nich tak cenne, że są gotowi utrzymywać wysoki poziom opodatkowania.

Rozbudowany system socjalny nie przeszkadza w uzyskiwaniu bardzo dobrych wskaźników na rynkach pracy. Aktywność ekonomiczna, wskaźnik zatrudnienia, czy stopa bezrobocia, prezentują się w Skandynawii znacznie korzystniej niż wynosi średnia dla Unii Europejskiej. Jakie czynniki wpływają na konkurencyjność nordyckiego rynku pracy?

Kraje skandynawskie stawiają na aktywne programy rynku pracy, takie jak szkolenia, zatrudnienie subsydiowane i wspieranie przedsiębiorczości. Na wysoką efektywność rynków pracy wpływa także powszechny system edukacji. Państwa skandynawskie to kraje, które na kształcenie obywateli przeznaczają najwyższe na świecie nakłady. Mieszkańcy tej części Europy należą ponadto do ludzi, którzy najczęściej uczestniczą w różnego rodzaju formach dokształcania już w trakcie życia zawodowego. Dzięki stałemu podnoszeniu kwalifikacji, mają mniejszy problem ze znalezieniem lub zmianą pracy. Nie bez znaczenia dla konkurencyjności rynków Skandynawii pozostaje fakt, że kraje nordyckie pozostają modelowymi przykładami społeczeństw obywatelskich z silnie rozbudowaną działalnością trzeciego sektora.

Jakie cechy państwa opiekuńczego przypisać można krajom skandynawskim? Dlaczego nordycki model funkcjonowania rynku pracy został uznany przez Unię Europejską za wzór do naśladowania? Czy idea państwa opiekuńczego ma rację bytu w obliczu postępującej globalizacji światowej gospodarki? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule „Nordycki model rynku pracy – wzór do naśladowania?”.

Udostępnij