Jak pokazują badania, najwięcej pracujących pań posiada wykształcenie wyższe. Kobiety również dwukrotnie częściej niż mężczyźni podejmują pracę w sektorze publicznym. Jakie są pracujące zawodowo Polki?
Jak pokazują dane z Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) za I kwartał 2012 roku struktura pracujących kobiet odbiega od struktury pracujących mężczyzn. –
Wśród pracujących kobiet zdecydowanie dominują kobiety z wykształceniem wyższym (38%), na drugim miejscu są absolwentki szkół policealnych i średnich zawodowych (28%), na trzecim zaś – osoby, które ukończyły szkoły zasadnicze zawodowe (19%). Struktura pracujących mężczyzn jest zgoła odwrotna – są to głównie absolwenci szkół zasadniczych zawodowych (34%), następnie osoby, które ukończyły szkoły policealne i średnie zawodowe (28%) oraz absolwenci studiów wyższych (24%) – komentuje Diana Turek z Sedlak
& Sedlak.
Opisu kolejnych charakterystyk pracujących kobiet dostarcza publikacja GUS-u „Kobiety i mężczyźni na rynku pracy” opublikowana w 2012 roku. Co ważniejsze wnioski zostały zaprezentowane poniżej.
- Kobiety niemal dwukrotnie częściej niż mężczyźni podejmują pracę w sektorze publicznym (33,7% kobiet wobec 18,7% mężczyzn).
- Kobiety częściej niż mężczyźni pracują jako pracownicy najemni, rzadziej zaś pracują na własny rachunek.
- Najbardziej sfeminizowanymi grupami zawodowymi są pracownicy biurowi, pracownicy usług i sprzedawcy oraz specjaliści.
- Najwięcej kobiet pracuje w takich sekcjach gospodarki, jak: opieka zdrowotna i pomoc społeczna, edukacja oraz zakwaterowanie i gastronomia.
Redakcja portalu rynekpracy.pl