Zmiana pracy raz na kilka lat jest postrzegana pozytywnie jedynie przez 29% Polaków. Wyniki badań Komisji Europejskiej z 2005 roku potwierdzają, iż nasi rodacy preferują stabilność zatrudnienia. Mobilnymi zawodowo można nazywać jedynie nielicznych. Chętni do zmian są głównie ludzie młodzi i dobrze wykształceni.
Wiek ma kluczowe znaczenie dla swobodnego przemieszczania się na rynku pracy. Osoby, które rozpoczęły pracę w czasach poprzedniego systemu, mają skłonność do negatywnego postrzegania wszelkich zmian w życiu zawodowym. Inny stosunek do swojej kariery prezentują młodzi. Dla nich tzw. kolekcjonowanie brandów (zyskiwanie doświadczenia w wielu renomowanych firmach) to jeden z najlepszych sposobów na zaistnienie na rynku pracy. Niewielkie przywiązanie młodych ludzi do pracodawcy potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego 2008 roku przez firmę IPK. Według nich, pracownik poniżej 25 roku życia spędza u jednego pracodawcy średnio 14 miesięcy. Osoby w wieku 25-35 lat zmieniają pracę niemal co 4 lata. Najbardziej stabilni są najstarsi uczestnicy rynku pracy – wierni jednemu pracodawcy średnio 9 lat.
Na częstotliwość zmiany miejsca pracy wpływa także specyfika branży. Istnieją obszary zatrudnienia, które charakteryzują się niską mobilnością zawodową pracowników. Należą do nich administracja państwowa oraz przemysł. Szczególnie niechętni do zmiany są przedstawiciele kadry inżynierskiej i technicznej. Wyższa od przeciętnej skłonność do częstych zmian pracy jest zauważalna w takich branżach jak: handlowa, IT, FMCG, budowlana, motoryzacyjna oraz w szeroko rozumianym sektorze usług biznesowych.
Jakimi cechami charakteryzuje się mobilność zawodowa Polaków? Czy zachowania mobilne są utrwalone społecznie? Jak widmo kryzysu finansowego wpłynęło na plany zawodowe Polaków? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule „
Jak często Polacy zmieniają pracę?”.