Informacje prasowe

Informatyk „na papierze”?

08.12.2008
Szybkie tempo rozwoju jest charakterystyczną cechą rynku usług IT. Rosnąca konkurencja wymusza na pracownikach ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Ukończenie studiów wyższych nie wystarcza – od kandydatów coraz częściej wymaga się certyfikatu, który stanowi udokumentowanie wiedzy z zakresu konkretnej technologii.

Uzyskanie certyfikatu IT to niemały wydatek. Trzeba brać pod uwagę nie tylko koszt samego egzaminu, ale również kursu i niezbędnych pomocy naukowych. W zależności od obszaru certyfikacji, ośrodka szkoleniowego przygotowującego do jego uzyskania i w końcu typu egzaminu, ceny oscylują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Pomimo znaczących wydatków, warto inwestować w swoją przyszłość. Certyfikat jest dokumentem potwierdzającym wiedzę i umiejętności. Dla wielu informatyków to jednocześnie szansa awansu na wyższy poziom zawodowy. Efektem mozolnej pracy związanej ze zdobyciem certyfikatu jest podwyższenie i potwierdzenie posiadanych kwalifikacji, a tym samym lepsza pozycja na rynku IT. Co znamienne, wraz z umiejętnościami rosną płace. Jak wynika z badania TNS OPOB z 2007 roku, do otrzymania podwyżki dzięki certyfikacjom przyznało się 26% specjalistów IT.

Na korzyści wynikające z posiadania certyfikatów IT zwracają uwagę również pracodawcy. Certyfikowani pracownicy przyczyniają się do sprawniejszego wdrażania produktów i technologii oraz podnoszenia wydajności zespołu. Dokument poświadczający określony typ i poziom kompetencji to ważny element na etapie rekrutacji na określone stanowisko pracy. Z jednej strony, certyfikaty ułatwiają zadanie zatrudniającemu – dowodzą wiedzy i umiejętności, których nie trzeba dodatkowo sprawdzać. Z drugiej strony, kandydaci legitymujący się cennym „papierkiem” mają szansę przebić się przez tłum aplikujących.

Jakie certyfikaty są najbardziej cenione przez pracodawców? Ile kosztują najpopularniejsze certyfikaty i gdzie można je uzyskać? Na jakiego rodzaju certyfikowanych specjalistów będzie największe zapotrzebowanie na rynku pracy? Jak wygląda sytuacja rynku certyfikatów w USA? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule „Informatyk „na papierze”? - znaczenie certyfikatów IT na polskim rynku pracy”.

Udostępnij