Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami to ogólnopolska organizacja zrzeszająca środowisko HR. Jej członkami są specjaliści, menedżerowie i eksperci zarządzania zasobami ludzkimi z całego kraju. PSZK jest największą i najbardziej znaną organizacją zawodową HR w Polsce.
Historia PSZK
Historia PSZK zaczęła się od nieformalnych spotkań specjalistów zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi. Uwzględniając wyzywania i problemy, które stanęły przed działami personalnymi, zdecydowali się oni na założenie organizacji. PSZK powstało 26 maja 1994 roku w Piasecznie. Zostało powołane przez pięciu menedżerów – Stanisława Wojnickiego, Jacka Karczewskiego, Alicję Masalską, Roksolanę Semerak-Nebeś i Jana Sokalskiego. PSZK w szybkim czasie stało się najważniejszą organizacją HR w Polsce. Obecnie wśród jego członków znajduje się ponad 2 tysiące osób zarządzających zasobami ludzkimi w firmach liczących w sumie ponad 4 miliony zatrudnionych. Stowarzyszenie ma 14 regionalnych oddziałów w największych miastach Polski (Białystok, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław.) Prowadzi współpracę z licznymi zagranicznymi organizacjami HRM. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami (EAPM - European Association for People Management) oraz Światowej Federacji Stowarzyszeń Zarządzania Personelem (WFPMA - World Congress on Personnel Management and Development).
Misja i cele Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami
Celem, dla którego powołano PSZK, jest integracja polskiego środowiska HR. Stowarzyszenie gromadzi specjalistów i ekspertów zarządzania kapitałem ludzkim, zainteresowanych podnoszeniem kwalifikacji zawodowych oraz ciągłym rozwojem dziedziny ZZL. PSZK ma na celu rozwijanie i wspieranie osób zajmujących się HR w polskich przedsiębiorstwach. Dąży także do budowania wizerunku działu HR jako ważnego partnera w strategicznym rozwoju firm. To organizacja opiniotwórcza, która stanowi ważny głos środowiska HR w działaniach dotyczących zarządzania kapitałem ludzkim.
PSZK umożliwia swoim członkom rozwijanie zawodowych umiejętności i kompetencji oraz wspiera ich w poprawie standardów pracy. Jednym z głównych celów PSZK jest obrona praw i interesów zawodowych członków oraz troska o ich odpowiedni poziom zawodowy i etyczny. Zwraca uwagę na konieczność aktywizacji i rozwoju młodych adeptów HR oraz promowanie liderów zarządzania kapitałem ludzkim. Wiedza i doświadczenie członków PSZK służą tworzeniu standardów i norm dla całego środowiska HR.
Ważnym celem PSZK jest upowszechnienie i ciągły rozwój filozofii zarządzania zasobami ludzkim oraz narzędzi HR w kontaktach ze środowiskiem pracodawców. Jest on realizowany poprzez organizację profesjonalnych szkoleń, konferencji i seminariów. PSZK współpracuje z polskimi i międzynarodowymi organizacjami, dzięki czemu umożliwia wymianę wiedzy, doświadczeń oraz doskonalenie zawodowe członków. Poprzez wprowadzenie i promowanie spójnego systemu certyfikacji dla firm oferujących usługi HRM wpływa na podnoszenie standardów i zwiększenie jakości usług.
Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami wspiera swoich członków w rozwijaniu zawodowych umiejętności i kompetencji.
Do najważniejszych inicjatyw PSZK należą:
- Konwent HR,
- HR Executive Forum,
- Program Edukacji Profesjonalnej HR,
- Kodeks Etyki Dyrektora Personalnego.
Konwent HR
Konferencje z cyklu Konwent HR są organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami od 2003 roku. Skierowane są głównie do kadry zarządzającej – dyrektorów personalnych, dyrektorów, członków zarządów oraz praktyków HR. Każdy z Konwentów poświęcony jest innej tematyce. Problematyka jest konsultowana z branżą HR, co gwarantuje aktualność poruszanych zagadnień. Konferencje umożliwiają zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami i trendami w dziedzinie HRM. Zwracają uwagę na najważniejsze problemy z dziedziny ZZL. Dla osób zajmujących się zawodowo zarządzaniem kapitałem ludzkim stanowią okazję do dyskusji oraz wymiany wiedzy i doświadczeń. Organizatorzy duży nacisk kładą na praktyczne aspekty konferencji. Celem każdego z wydarzeń jest dostarczenie skutecznych rozwiązań, które wpłyną na wzrost efektywności pracy działów personalnych. Liczne case studies, dyskusje oraz towarzyszące konferencji warsztaty praktyczne umożliwiają wspólne wypracowanie metod radzenia sobie z problemami związanymi z pracą HR-owców.
HR Executive Forum
Inicjatywą PSZK, na którą warto zwrócić uwagę, jest utworzenie HR Executive Forum. Jest to nieformalna grupa profesjonalistów i liderów w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Spotkania odbywają się raz na dwa-trzy miesiące w hotelu Sheraton w Warszawie. Uczestniczą w nich członkowie HR Executive Forum oraz przedstawiciele firm konsultingowych.
Program Edukacji Profesjonalnej HR
Program Edukacji Profesjonalnej HR wspiera rozwój kwalifikacji zawodowych pracowników działów HR. Jest przeznaczony dla wszystkich osób zawodowo zajmujących się zarządzaniem zasobami ludzkimi, bez względu na staż, doświadczenie czy stanowisko. Głównym założeniem programu jest teza, że rozwijanie umiejętności to jeden z najważniejszych elementów świadczących o profesjonalizmie. Uczestnictwo w Programie Edukacji Profesjonalnej HR jest bezpłatne. Za systematyczne zdobywanie nowych umiejętności uczestnicy otrzymują punkty. Zgromadzenie określonej ilości owocuje przyznaniem Dyplomu Programu Edukacji Profesjonalnej HR.
W 2005 roku Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami otrzymało zgodę Departamentu Rynku Pracy Ministerstwa Gospodarki i Pracy na opracowanie standardów zawodu HR. Standardy kwalifikacji zawodowych dają możliwość opracowania kryteriów doboru treści kształcenia, stworzenia odpowiednich programów edukacyjnych, a w konsekwencji do powstania porównywalnych świadectw, dyplomów i certyfikatów oraz podniesienia jakości kształcenia. Kolejnym elementem prowadzonych przez PSZK prac nad standaryzacją zawodu będzie opracowanie Kodeksu Etyki Zawodu HR.
Kodeks Etyki Dyrektora Personalnego
Wobec braku uregulowań dotyczących standardów etyczno-zawodowych wiążących się z pełnieniem funkcji związanej z zarządzaniem zasobami ludzkimi, w 2007 roku Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami wraz z Klubem Lidera Zarządzania Zasobami Ludzkimi zainicjowało powstanie Kodeksu Etyki Dyrektora Personalnego. Dokument dotyczy standardów pracy na stanowisku Dyrektora Personalnego, którym według zapisów jest: „
osoba, która, pełniąc funkcję kierowniczą w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim w organizacji, niezależnie od nazwy stanowiska i jego umiejscowienia w strukturze, odpowiada za całość funkcji zarządzania kapitałem ludzkim lub jej istotną część.” Przestrzeganie zawartych w Kodeksie zasad ma charakter dobrowolny i deklarowane jest przez wszystkie osoby przystępujące do PSZK i Klubu Lidera ZZL.
Bibliografia
http://www.pszk.org.pl/
W. Bryndas, 10 lat PSZK, Personel i Zarządzanie 8/2004