Zgodnie z definicją Głównego Urzędu Statystycznego nowo utworzone miejsca pracy to
miejsca pracy powstałe w wyniku zmian organizacyjnych, rozszerzenia lub zmiany profilu działalności oraz wszystkie miejsca pracy w jednostkach nowo powstałych. W 2011 roku powstało 580,4 tys. nowych miejsc pracy. Zdecydowanie więcej miejsc powstało w sektorze prywatnym (90,2% spośród wszystkich nowo utworzonych wobec 9,8% miejsc w sektorze publicznym). Najwięcej nowych miejsc pracy powstało w jednostkach małych – 38,9%, w jednostkach dużych było to 31,1%, zaś w średnich – 30%.
Warto przyjrzeć się bliżej, w jakim stopniu liczba nowo powstałych miejsc pracy zależała od regionu kraju, województwa, sekcji działalności, sektora i wielkości jednostek. Poniższe analizy posłużą ukazaniu, gdzie i kiedy w 2011 roku powstało najwięcej nowych miejsc pracy, a gdzie było ich najmniej. Dane zaprezentowano w ujęciu kwartalnym. Wykorzystane statystyki pochodzą z publikacji GUS-u pt. Popyt na pracę w 2011 roku.
Nowe miejsca pracy głównie w handlu i edukacji
Jak wynika z danych GUS-u, w 2011 roku najwięcej nowych miejsc pracy powstało w handlu (145,7 tys.), przetwórstwie przemysłowym (121,8 tys.) i w budownictwie (79,5 tys.). Najmniej natomiast w sekcjach działających głównie w sektorze publicznym, takich jak: działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (5,3 tys. nowych miejsc pracy), opieka zdrowotna i pomoc społeczna (14,3 tys.), administracja publiczna i obrona narodowa, obowiązkowe zabezpieczenia społeczne (15,1 tys.). W sektorze publicznym najwięcej nowych miejsc pracy powstało w jednostkach realizujących działania w zakresie edukacji (22,2 tys. nowych miejsc pracy).
W ujęciu kwartalnym zauważyć można, iż zdecydowanie więcej nowych miejsc pracy powstało w I kwartale 2011 roku, zaś najmniej w IV kwartale. Tendencja ta jest zauważalna w większości sekcji PKD.
90% nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym
W 2011 roku 90% wszystkich nowo utworzonych miejsc pracy powstało w sektorze prywatnym, jedynie 10% nowych miejsc pracy w sektorze publicznym. Sektor prywatny zdominował takie sekcje, jak: handel, informacja i komunikacja, budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, działalność finansowa i ubezpieczeniowa, administrowanie i działalność wspierająca, transport i gospodarka magazynowa, zakwaterowanie i gastronomia oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna.
Sekcje zdominowane przez sektor publiczny to przede wszystkim administracja publiczna i obrona narodowa, działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją oraz edukacja. Natomiast nowe miejsca pracy w sekcji opieki zdrowotnej i pomocy społecznej powstały zarówno w sektorze publicznym (48%), jak i w sektorze prywatnym (52%).
Nowe miejsca pracy w małych jednostkach
W 2011 roku najwięcej nowych miejsc pracy powstało w małych jednostkach (225,4 tys.). Nieco mniej było w średnich i dużych jednostkach, odpowiednio 174,3 tys. i 180,7 tys. Spośród dużych jednostek zdecydowanie najwięcej nowych miejsc pracy powstało w przetwórstwie przemysłowym (54,2 tys.). W jednostkach średnich i małych najwięcej miejsc pracy utworzono w handlu oraz naprawach pojazdów samochodowych (odpowiednio 36,4 tys. i 70,3 tys.).
Najwięcej miejsc pracy w regionie centralnym
W ciągu 2011 roku najwięcej nowych miejsc pracy utworzono w regionie centralnym (191,1 tys.) oraz w regionie południowym (110,4 tys.). Najmniejszy zaś udział w tworzeniu nowych miejsc pracy miał region południowo-zachodni (52,2 tys.) oraz region północny (64 tys.).
Najbardziej dynamiczny rozwój w województwie mazowieckim
Analizując zróżnicowanie w liczbie nowo utworzonych miejsc pracy przy uwzględnieniu województwa, wyraźnie widać, iż województwo mazowieckie mogło pochwalić się utworzeniem największej liczby nowych miejsc pracy. W czołówce są również województwa śląskie, wielkopolskie i małopolskie. Najmniej nowych miejsc pracy zostało utworzonych w województwach podlaskim, opolskim i lubuskim.
Podsumowanie
Powyższe analizy ukazują, iż liczba nowych miejsc pracy zależy od sekcji. W takich sekcjach, jak handel, przetwórstwo przemysłowe oraz budownictwo w 2011 roku powstało najwięcej nowych miejsc pracy. Nowe miejsca pracy tworzone są głównie w sektorze prywatnym. W sektorze publicznym powstają przede wszystkim w edukacji. Tworzenie nowych miejsc pracy zależy od regionu Polski. Najwięcej takich miejsc w 2011 roku było w regionie centralnym i w województwie mazowieckim, najmniej – w regionie południowo-zachodnim i w województwie podlaskim.
Bibliografia
GUS, Popyt na pracę w 2011 roku, Warszawa 2012.