Sylwester to dla niektórych czas wytężonej pracy i sposób na podreperowanie nadwyrężonego przez Święta budżetu. Co roku na rynku pracy obserwuje się wysyp ofert, poprzez które pracodawcy poszukują dodatkowego personelu na ten wyjątkowy dzień. Kelnerzy, didżeje, nianie, fryzjerki czy pracownicy stacji benzynowych to przedstawiciele najbardziej „rozchwytywanych zawodów”. W niniejszym artykule przedstawiono branże zgłaszające największe zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników w okresie sylwestrowo-noworocznym oraz średnie zarobki oferowane przez pracodawców.
Sylwester to dla większości ludzi czas beztroskiej zabawy. Jednak dla niektórych jest to najbardziej pracowity dzień w całym roku kalendarzowym. O tym, że sylwestrowy wieczór może być dobrą okazją do zarobku wiedzą polskie gwiazdy. W zeszłym roku za udział w powitaniu Nowego Roku na koncertach plenerowych artyści inkasowali grubo ponad 50 tys. PLN. Absolutną rekordzistką była Beata Kozidrak, która wynegocjowała 200 tys. PLN. Narzekać nie mogła też Edyta Górniak (150 tys. PLN) oraz Maryla Rodowicz (80 tys. PLN). I choć statystyczny Kowalski nie ma co marzyć o takich stawkach, to może skorzystać z innych okazji do podreperowania domowego budżetu. Zapotrzebowanie na prace sylwestrowe rośnie bowiem z roku na rok. Przyjrzyjmy się więc, dla kogo powitanie Nowego Roku oznacza czas wytężonej pracy i większych dochodów.
Gastronomia na czele
Tradycyjnie najwięcej ofert pracy oraz najwyższe stawki obowiązują w gastronomii. Poszukiwani są przede wszystkim kelnerzy. W ich przypadku zarobki wahają się od 5,50 PLN (okolice Świdnicy) do 12 PLN za godzinę (Warszawa). Na te oferty odpowiadają przede wszystkim studenci, chociaż nie tylko. Wraz z rangą imprezy (i ceną wejściówek) rosną też wymagania względem potencjalnych pracowników. Najlepsze lokale oczekują bogatego doświadczenia, aktualnej książeczki sanepidu i wysokiej kultury osobistej.
Poza kelnerami poszukiwani są też kucharze oraz ich pomocnicy. Mogłoby się wydawać, że szczególnie w tym drugim przypadku nie jest to intratne zajęcie, ale oferty temu przeczą. Pomoc kuchenna może zarobić 200 PLN za całą imprezę. Oczywiście należy być przygotowanym na ciężką pracę w stresujących warunkach (bo jak inaczej nazwać sytuację, gdy w ciągu kilku minut trzeba przygotować kilkadziesiąt porcji, często różnych dań?).
Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się barmani. W przypadku tej profesji pojawiają się jednak dwa typy ofert. Pierwszy dotyczy pasjonatów kończących różne kursy i szkoły sztuki barmańskiej. Oni mogą zarobić od 800 PLN do nawet 1 000 PLN za udział w imprezie sylwestrowej. W zamian oczekuje się pokazu umiejętności (tzw. flair), czasem również konkursów z udziałem publiczności. Drugi typ ogłoszeń skierowany jest do osób bez doświadczenia w branży (często studentów), których praca ogranicza się tylko i wyłącznie do stania za barem i nalewania trunków (najczęściej piwa). Tutaj stawka jest znacząco niższa.
Niestety pracownicy gastronomii nie mają co liczyć na hojne napiwki w tę wyjątkową noc. Większość klientów niechętnie podchodzi do tego tematu, wychodząc z założenia, że skoro zapłacili za wejściówkę, to obsługa jest już wliczona w cenę.
Oprawa muzyczna też się liczy
Oczywiście żaden dobry sylwester nie mógłby się odbyć bez porządnej oprawy muzycznej. Najbardziej rozchwytywane są zespoły muzyczne oraz didżeje. Ostatnio zmieniają się jednak preferencje organizatorów tego typu wydarzeń: – Obserwujemy wzrost zainteresowania usługami didżejów oraz małych zespołów, natomiast zmniejsza się popularność dużych grup – przyznaje pracownik firmy MAX zajmującej się kompleksową obsługą muzyczną imprez. Cena za usługę zależy od liczby uczestników i tego, czy ma być zapewniona tylko muzyka, czy też animacja imprezy (np. konkursy karaoke). Generalnie jednak koszty wahają się w granicach od 2 000 PLN do nawet 4 500 PLN. Przy wyższych stawkach w cenę wliczony jest też profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy i oświetleniowy. Zespół na wieczór sylwestrowy trzeba jednak rezerwować dużo wcześniej – minimum to dwa miesiące, a niektóre agencje większość terminów mają zajętych już we wrześniu. Czy w branży zwiększa się zapotrzebowanie na nowych pracowników przed Sylwestrem? – Zatrudniamy z reguły jednego lub dwóch dodatkowych didżejów – przyznaje pracownik z Grupy MAX. Podstawowym wymaganiem jest jednak doświadczenie w prowadzeniu podobnych imprez.
Droga fryzura, bezcenny makijaż
Ze zbliżającego się sylwestra cieszą się też salony fryzjerskie i kosmetyczne. W okresie świąteczno-noworocznym ich obroty znacznie wzrastają. Wiedzą o tym klientki – niektóre wizytę przed sylwestrem rezerwują już w listopadzie, bo w grudniu nie ma nawet co marzyć o wolnych terminach. Godziny pracy większości salonów są w tym czasie wydłużone, a niektóre z nich decydują się nawet na system pracy dwuzmianowej (np. od 7.00 do 20.00). Za fryzurę w zależności od oczekiwań trzeba zapłacić od ok. 30 do nawet 100 PLN. Jednak należy starannie wybierać salon, któremu powierzymy pieczę nad naszymi włosami – przed sylwestrem wzrasta bowiem liczba oszustów podszywających się pod fryzjerów. Oni też chcą zyskać na zwiększonym zapotrzebowaniu na tego typu usługi.
Podobnie rzecz się ma w przypadku kosmetyczek, w szczególności manikiurzystek i makijażystek. Jako że dłonie są wizytówką kobiety, trzeba w nie trochę zainwestować. Z reguły kwota oscyluje pomiędzy 10 PLN (zwykły francuski manicure) a nawet 100 PLN (artystyczne zdobienie paznokci). Za to profesjonalny makijaż to wydatek od 60 od 120 PLN (dyplomowana wizażystka z doświadczeniem). Również w tym przypadku wizyty trzeba rezerwować dużo wcześniej, bo gabinety kosmetyczne mają grafiki „wypchane po brzegi”.
Niania potrzebna od zaraz
Jak rodzice mogą bawić się spokojnie, kiedy cały czas martwią się o dziecko? Nie bez powodu nianie to jedne z najbardziej zapracowanych osób w ten wyjątkowy wieczór. – Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie naszą ofertą sylwestrową. Rodzice darzą nianie coraz większym zaufaniem, bo wiedzą, że są to osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, zatrudnione przez profesjonalne agencje – zauważa Urszula Pajor z agencji niań nianiowo.pl działającej w Krakowie i kilku innych miastach Małopolski. Osoby opiekujące się dziećmi 31 grudnia dzielą się na dwie grupy. Są nianie – profesjonalistki oraz młode mamy, które, zostając w domu ze swoimi pociechami, postanowiły dorobić, opiekując się przy okazji jeszcze kilkoma maluchami. Również wspomniane wcześniej agencje zatrudniają na ten czas dodatkowe opiekunki. Nie oznacza to jednak zaniżania standardów – kandydatki nie powinny liczyć na ulgowe traktowanie. – Nianie zatrudnianie przed sylwestrem obowiązuje standardowy proces rekrutacji – potwierdza Urszula Pajor. Czuwanie nad snem dziecka czy organizacja balu dla najmłodszych? Opieka w domu klienta czy u niani? W zależności od potrzeb zmieniają się opłaty za noc pracy niani. Rodzice powinni się jednak przygotować na wydatek rzędu 100–160 PLN. Z reguły opieka jest zapewniania od godz. 15.00 do 8.00 następnego dnia lub od 17.00 do 10.00 rano. Trzeba pamiętać, że koszty rosną w przypadku większej liczby dzieci. Pocieszające jest jednak to, że nawet jeśli rodzice zdecydują się na wyjście w ostatniej chwili, to (przynajmniej w większych miastach) mogą zorganizować dziecku właściwą opiekę bez większych problemów. – Musimy mieć czas, by ustalić z rodzicami szczegółowy zakres obowiązków i adekwatne wynagrodzenie, ale jesteśmy w stanie zapewnić nianię nawet dzień przed sylwestrem – dodaje nasza rozmówczyni z nianiowo.pl.
Kosztowny transport
Mało osób zdaje sobie sprawę, że sylwester to czas wytężonej pracy obsługi stacji benzynowych. Właściciele największych sieci w Polsce potrafią jednak doceniać pracowników poświęcających swój czas na pracę w tę wyjątkową noc. W poprzednich latach BP wypłaciło każdemu pracującemu 31 grudnia 200 PLN bonusu. Statoil dokładnych danych nie chciał udostępniać, wiadomo jednak, że dodatki wynosiły nawet kilkadziesiąt procent podstawowej stawki godzinowej. Tylko PKN Orlen nie zdecydował się przyznać pracownikom żadnych dodatkowych bonusów za obecność w tym dniu. Jednak chętnych nie brakuje, tym bardziej że w centrach dużych miast potrzeba z reguły kilkoro pracowników. Metody organizacji grafiku są różne, np. w Statoilu zasada jest prosta – ten, kto pracuje w Wigilię, ma wolnego sylwestra i na odwrót.
Nie można oczywiście zapomnieć o taksówkarzach. Dla nich prawdziwe „żniwa” zaczynają się około 18. Największe natężenie obserwuje się do godziny 21, potem z rana (czas powrotów do domu). Nie dziwi więc, że np. w zeszłym roku we Wrocławiu od godziny 15 obowiązywała taryfa świąteczna, co oznaczało wzrost cen o 50%. Większość korporacji zawiesza też na tę wyjątkową noc systemy zniżek. Nie odstrasza to jednak klientów. Wręcz odwrotnie, co roku zapotrzebowanie kilkakrotnie przewyższa możliwości przewoźników. Stąd – szczególnie w dużych miastach – kursy należy rezerwować z wyprzedzeniem lub stosowana jest zasada pierwszeństwa w stosunku do stałych klientów. Jak podkreślają dyspozytorzy, nawet mimo najlepszej organizacji niemożliwe jest przewiezienie kilku tysięcy osób w ciągu dwóch-trzech godzin. Tak więc kierowcy taksówek na brak zajęcia nie będą mogli narzekać.
Podsumowując, koniec roku oferuje wiele możliwości dodatkowego zarobku. Najczęściej są to prace związane z organizacją bali i przyjęć. Mimo że w większości przypadków stawka tego dnia jest dużo wyższa, to, jak podkreślają najbardziej doświadczeni sylwestrowi pracownicy, ma to też kilka minusów. Największym z nich jest fakt, że wraz z wybiciem północy nie jest możliwe osobiste złożenie życzeń rodzinie i znajomym. Na szczęście istnieją jeszcze telefony i SMS-y, które w pewnym stopniu pomagają przetrwać te smutne chwile.
Bibliografia
Biały A., Sylwestrowe bonusy nie dla wszystkich [online]. Dostępny w internecie: http://www.rp.pl/artykul/175207,241273_Sylwestrowe_bonusy_nie_dla_wszystkich.html [dostęp: 16.12.2011].
Fryzjerzy – oszuści reaktywują się przed Sylwestrem [online]. Dostępny w internecie: http://praca.wp.pl/title,Fryzjerzy-oszusci-reaktywuja-sie-przed-Sylwestrem,wid,12985201,wiadomosc.html?ticaid=1d8e8 [dostęp: 16.12.2011].
Praca w Sylwestra [online]. Dostępny w internecie: http://wymarzonysylwester.pl/praca-na-sylwestra/ [dostęp: 16.11.2011].
Praca w Sylwestra super płatna? Niekoniecznie [online]. Dostępny w internecie: http://weblog.infopraca.pl/2008/12/praca-w-sylwestra-super-platna-niekoniecznie/ [dostęp: 16.11.2011].
W Sylwestra zapłacimy drożej za taksówkę we Wrocławiu [online]. Dostępny w internecie: http://www.mmwroclaw.pl/334543/2010/12/31/w-sylwestra-zaplacimy-drozej-za-taksowke-we-wroclawiu?category=news [dostęp: 16.12.2011].
www.gumtree.pl [dostęp: 14.12.2011]
www.jooble.com.pl [dostęp: 14.12.2011]
Anna Cieślik