Organizacja ślubnej ceremonii to kwestia wielomiesięcznych przygotowań. Rezerwacji sali i zespołu muzycznego należy dokonać co najmniej rok przed planowaną uroczystością, a jest to przecież jedynie punkt wyjścia dla kolejnych przedślubnych decyzji narzeczonych. Oczywiście im większa uroczystość, tym więcej obowiązków, a dopilnowanie każdego szczegółu w dzień zaślubin to dla większości par ogromny stres. Z tego powodu część nowożeńców prosi o pomoc konsultantów ślubnych, a więc specjalistów do spraw organizacji ceremonii ślubnej i wesela.
Zadania zawodowe
Głównym zadaniem konsultantów ślubnych jest pomoc narzeczonym w organizacji ślubu i wesela. Jednak aby osiągnąć ten cel, konsultanci powinni sprostać szeregowi bardziej szczegółowych obowiązków. Pierwszym krokiem w organizacji wesela jest spotkanie z młodą parą i dokonanie wstępnych ustaleń związanych z oprawą ceremonii oraz zakresem działań konsultanta. Niekiedy narzeczeni posiadają jasno sprecyzowany obraz wymarzonego wesela i oczekują od organizatora jedynie wykonania ich planu i doboru odpowiednich podwykonawców. Zdarza się jednak, że młoda para przedstawia jedynie zarys uroczystości, a u konsultanta szuka porady i pomysłów na urozmaicenie jej przebiegu. W takiej sytuacji zadaniem organizatora jest wysunięcie kilku propozycji i wspólny wybór tych najbardziej trafnych. Dobry konsultant ślubny potrafi bowiem wczuć się w potrzeby młodej pary, zasugerować atrakcje weselne i przedstawić szczegółowe oferty. Zawsze jednak pamięta, że ostateczna decyzja należy do narzeczonych.
Oczywiście pierwsze spotkanie to zaledwie rozpoczęcie procesu konsultacyjnego, który będzie trwał aż do dnia ślubu. W trakcie przygotowań do uroczystości konsultanci przedstawiają młodej parze listę podwykonawców i pomagają w doborze wszystkich elementów uroczystości. Konsultanci i młoda para wspólnie decydują o dopasowaniu do konwencji kolejnych elementów wesela, do których należą:
- wybór kościoła i sali weselnej oraz ich wystrój,
- wybór zespołu weselnego i ustalenie szczegółów dotyczących oprawy muzycznej w kościele,
- wybór menu,
- dobór fotografa, kamerzysty i zorganizowanie transportu oraz noclegu dla gości,
- wybór sukni dla Panny Młodej i stroju dla Pana Młodego oraz stylisty fryzur i makijażysty,
- zaplanowanie dodatkowych atrakcji.
Konsultanci czuwają również nad zaplanowaniem wszystkich formalności przedślubnych, monitorują postępy związane z tworzeniem przez narzeczonych listy gości, rozsyłają zaproszenia, a nawet zapisują młodych na kursy tańca. W pracy konsultanta kluczowym elementem jest utworzenie planu przygotowań i scenariusza samej uroczystości tak, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Wiele par pragnie, aby organizatorzy pracowali również w dzień ślubu, koordynując przebieg uroczystości zgodnie z wcześniej ustalonym scenariuszem. Dodatkowo konsultant musi posiadać wiedzę z zakresu planowania budżetu, aby dobrze oszacować koszty realizacji poszczególnych elementów wesela oraz kontrolować wydatki pojawiające się w trakcie przygotowań.
Przedstawienie narzeczonym pełnej oferty usług i zaspokojenie potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów wymaga od konsultantów utrzymywania stałych kontaktów z ogromną rzeszą podwykonawców. Rozszerzanie bazy sal weselnych, restauracji i film cateringowych, hoteli, kapel, wodzirejów, fotografów, kamerzystów, przewoźników, krawców, florystów, makijażystów i stylistów to podstawa sukcesu w tym zawodzie. Organizatorzy wesel powinni utrzymywać także dobre kontakty z księżmi, a na specjalne życzenie klientów zapewnić dodatkowe ślubne atrakcje w postaci pokazów artystycznych czy organizacji zabaw dla najmłodszych. Dzięki temu narzeczeni mają prawie nieograniczone możliwości wyboru, a stała współpraca z konkretnymi usługodawcami powoduje, że konsultanci mogą liczyć nie tylko na krótsze terminy realizacji zleceń, ale i bardziej atrakcyjne ceny.
Predyspozycje i szkolenia
W tej branży wykształcenie jest czynnikiem zdecydowanie mniej istotnym od predyspozycji osobowościowych. Konsultant ślubny musi być osobą komunikatywną, łatwo nawiązującą więź z klientem i potrafiącą wczuć się w jego potrzeby. Z drugiej strony, zaplanowanie uroczystości ślubnych wymaga ogromnej samodyscypliny, sumienności i zmysłu organizacyjnego, stąd osoby pozbawione tych cech nie odniosą sukcesu w tej branży. Dodatkowym wymogiem jest duża dyspozycyjność, gotowość do częstych wyjazdów i umiejętność pracy pod presją czasu.
Osoby przygotowujące się do pracy w tym zawodzie mogą zainwestować w kursy organizowane przez największe agencje ślubne w kraju. W ramach szkolenia przedstawiane są informacje dotyczące tradycji weselnych, podstawowych zagadnień dotyczących kontaktu z klientem i współpracy z podwykonawcami, przygotowania scenariusza weselnego i organizacji dnia ślubu, a także formalności związanych ze ślubem cywilnym i konkordatowym. Od 2009 roku nad jakością usług świadczonych w tej branży czuwa Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych, którego członkami mogą zostać najbardziej godne zaufania agencje ślubne w kraju. Aby zostać włączonym w poczet członków Stowarzyszenia, należy przedstawić zaświadczenia potwierdzające zorganizowanie co najmniej dwudziestu uroczystości ślubnych. Obecnie Stowarzyszenie nie organizuje własnych kursów zawodowych, ale udziela rekomendacji najlepszym szkoleniom organizowanym przez ich członków.
Popularność usług i sposoby reklamy
Zawód konsultanta ślubnego powstał w Stanach Zjednoczonych, gdzie istnieje wieloletnia tradycja zlecania organizacji ślubu profesjonalistom. W naszym kraju jest to branża o niezwykle krótkiej historii, gdyż polskie agencje ślubne pojawiły się dopiero w XXI wieku. Obecnie z usług konsultantów korzysta niewielka cześć narzeczonych, co związane jest z kosztami takiego rozwiązania. Dodatkowym czynnikiem jest silnie zakorzeniony w Polsce zwyczaj osobistej organizacji ślubu i wesela przez młodą parę i najbliższą rodzinę. Stąd z usług agencji ślubnych korzystają przede wszystkim pary dobrze sytuowane i dysponujące niewielką ilością czasu, pragnące wyprawić nietypowe wesele z dużą ilością dodatkowych atrakcji. Częstymi klientami konsultantów są Polacy mieszkający za granicą, którzy pragną powrócić do kraju jedynie na czas uroczystości ślubnych. Konsultanci często organizują również śluby międzykulturowe, podczas których niezbędne jest połączenie obrzędów i rytuałów pochodzących z różnych regionów świata, a nawet religii.
Podstawowym sposobem reklamy w branży ślubnej jest rekomendacja zadowolonych klientów, stąd szczególnie trudne są początki pracy w zawodzie konsultanta. Wielu z nich na początku działalności organizuje śluby dla własnych znajomych, a dopiero z czasem zyskuje rozgłos i zaufanie klientów. Ważnym elementem reklamy jest również profesjonalna strona internetowa firmy i nawiązanie współpracy z portalami o tematyce weselnej. Jest to istotne ze względu na fakt, że większość młodych par, poszukując usługodawców, korzysta z informacji zawartych w sieci. Obowiązkiem konsultantów jest także uczestnictwo w targach ślubnych umożliwiających bezpośredni kontakt z potencjalnymi klientami.
Zarobki
Istnieją dwie formy pracy w charakterze konsultanta ślubnego. Pierwszą jest znalezienie zatrudnienia w jednej z już istniejących agencji ślubnych. Drugą – założenie własnej działalności gospodarczej. Od formy zatrudnienia zależy również sposób wypłacania wynagrodzeń. W agencjach konsultanci zazwyczaj otrzymują pensję, na którą składa się podstawa oraz prowizja zależna od przychodów ze zorganizowanych uroczystości. Taka forma pracy jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających karierę w branży. Konsultanci zakładający własną firmę muszą liczyć się z długotrwałym budowaniem marki i zaufania wśród narzeczonych. Mają jednak szansę na osiągnięcie dużego sukcesu i wysokich dochodów. Zarobki takich osób uzależnione są przede wszystkim od ilości klientów, od których pobierana jest najczęściej prowizja w postaci procentu od ślubnego budżetu. Niektóre firmy ustalają także stawki za konkretny pakiet usług. Zazwyczaj konsultant ślubny za organizację wesela otrzymuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Niekiedy organizatorzy pobierają również wynagrodzenie w postaci dodatkowej stawki godzinowej za pracę w dzień ślubu. Warto podkreślić, że zarobki konsultantów ślubnych dokonujących rozliczeń z klientami po zakończonych uroczystościach są silnie uzależnione od sezonu – termin większości ślubów przypada na okres pomiędzy kwietniem a październikiem.
Zakończenie
Podstawową trudnością, na jaką napotykają osoby rozpoczynające pracę konsultanta ślubnego, jest niewielka ilość młodych par pragnących powierzyć profesjonalistom organizację ślubu. Jest to związane z panującym w Polsce zwyczajem organizacji ślubu przez narzeczonych i rodzinę oraz z obawami dotyczącymi dodatkowych kosztów. Konsultanci posiadają jednak atut w postaci ogromnego doświadczenia – zajmują się organizowaniem uroczystości ślubnych od lat, zaś narzeczeni zazwyczaj planują swój ślub po raz pierwszy. Stąd w najbliższej przyszłości, kiedy zawód konsultanta stanie się bardziej znany, a coraz szybsze tempo życia uniemożliwi części par pełne zaangażowanie się w organizację ślubnych uroczystości, popularność usług świadczonych przez konsultantów weselnych może wzrosnąć.
Małgorzata Szymańska
Karol Wolski
Bibliografia
2Cytryny, Plan szkolenia [online]. Dostępny internecie: http://www.2cytryny.pl/szkolenia-2cytryny/szkola-konsultantow-slubnych/plan-szkolenia.
Biznes-Firma.pl, Konsultant weselny ‒ nowy pomysł na biznes [online]. Dostępny w internecie: http://www.biznes-firma.pl/Konsultant_weselny___nowy_pomysl_na_biznes,16632.html.
Fura M., Organizator ślubów zwykle bierze prowizję od kosztów, opłata zaczyna się od 2 tys. zł. „Gazeta Prawna” 2009, nr 38.
Perfect Day, Program szkolenia [online]. Dostępny w internecie: http://www.perfectday.pl/szkolenia/program_szkolenia.html.
Pierwszy Płocki Portal Ślubno-Weselny, Konsultant ślubny. Kim jest i w czym pomaga? [online]. Dostępny w internecie: http://wesele.plock.pl/artykuly,kat,2,dz,9.html.
Polakowska A., Konsultant ślubny [online]. Dostępny w internecie: http://www.wesele.amr.pl/artykuly.php?artykul=94.
Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych, Członkowstwo [online]. Dostępny w internecie: http://www.psks.pl/stowarzyszenie/czlonkostwo.
Polski Portal Pracy, Zostań ślubnym konsultantem [online]. Dostępny w internecie: http://www.praca.pl/poradniki/temat-dnia/zostan-slubnym-konsultantem_pr-279.html.
SzybkoPraca.pl, Wywiad z konsultantem ślubnym [online], rozmowa z Anną Tyleńską z portalu ślubnego Wedplanner.pl. Dostępny w internecie: http://szybkodopracy.pl/wywiad-z-konsultantem-%C5%9Blubnym.
Topolewska M., Konsultanci ślubni założyli swój samorząd zawodowy, „Gazeta Prawna” 2009, nr 17.