Artykuły

Czy autonomia w pracy daje satysfakcję?

08.06.2011 Autor: Krzysztof Belczyk
Artykuł dostarcza informacji na temat poczucia samodzielności w pracy. Materiał przygotowano w oparciu o wyniki I Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy. W publikacji zaprezentowano dane dotyczące tego, czy i w jakim stopniu pracujący Polacy są zadowoleni z autonomii w miejscu zatrudnienia. Przytoczono ocenę takich kryteriów określających satysfakcję jak możliwość proponowania własnych rozwiązań lub podejmowania samodzielnych decyzji czy swoboda w wykonywaniu powierzonych zadań. Materiał informuje również o tym, pracownicy jakich organizacji są najbardziej zadowoleni z samodzielności w pracy. Wyniki badania pozwalają przeanalizować również zależność między satysfakcją z pracy a zajmowanym stanowiskiem, poziomem wynagrodzenia oraz wielkością przedsiębiorstwa.
Samodzielność to jedna z najbardziej pożądanych cech u pracownika. Pracodawcy oczekują od swoich podwładnych profesjonalizmu i dojrzałości. Stąd umiejętność samodzielnego wykonywania zadań jest zdecydowaną zaletą. Z drugiej strony sposób organizacji pracy w firmie może hamować wszelkie przejawy kreatywności i innowacyjności. Od pracowników oczekuje się wówczas działania zgodnie z wyznaczonymi procedurami i schematami. Czy pracujący Polacy są zadowoleni z autonomii w miejscu zatrudnienia?

Odpowiedzi na to pytanie dostarczają wyniki I Ogólnopolskiego Badania Satysfakcji z Pracy, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak w marcu 2011 roku. Z badania wynika, że ponad połowa Polaków (54%) odczuwa satysfakcję z poziomu autonomii w miejscu zatrudnienia. Niezadowolonych z tego powodu jest zaledwie 18% badanych.



Krzysztof Belczyk