Artykuły

Absencja chorobowa Europejczyków

12.12.2012 Autor: Gabriela Jabłońska
Publikacja dostarcza szczegółowych danych na temat absencji chorobowej Europejczyków, pochodzących z badania przeprowadzonego przez Eurofound w 2010 roku. Tabele i wykresy dostarczą Państwu informacji na temat tego, jak długie zwolnienia lekarskie biorą pracownicy różnych krajów Wspólnoty. Odrębna część artykułu została poświęcona absencji dłuższej niż 15 dni w roku. Podjęto próby odpowiedzi na pytanie, jakie grupy pracowników najczęściej przedstawiają pracodawcy „L4”. Co tak naprawdę ma znaczenie: wiek, płeć, a może charakter wykonywanej pracy? W ostatniej części publikacji pokazano, że z prawa pracownika, jakim jest zwolnienie lekarskie, nie korzystają wszyscy. Część badanych przyznaje się bowiem do pracy nawet pomimo choroby. Zapraszamy do lektury niniejszego tekstu.
Wielu menedżerów twierdzi, że skłonność do korzystania ze zwolnień lekarskich w dużym stopniu zależy od sytuacji gospodarczej. W czasach trudnych koniunkturalnie, z jakimi obecnie mamy do czynienia, wielu pracowników wybiera „L4” jako lepszą niż utrata pracy alternatywę. W rezultacie ogólny poziom absencji chorobowej całego społeczeństwa szybuje w górę. Statystyki dotyczące zwolnień lekarskich mogą być zatem jednym ze wskaźników kondycji ekonomicznej.
Ciekawe badania dotyczące absencji chorobowej przeprowadza Eurofound (Europejska Fundacja na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy). Ostatni taki projekt został zrealizowany w 2010 roku. Dostarczył przede wszystkim danych na temat długości zwolnień lekarskich Europejczyków oraz grup pracowników posiadających szczególną skłonność do przebywania na „L4”. Specjaliści Eurofoundu zadali również pytanie, jak często zdarza się obywatelom krajów Unii Europejskiej chodzić do pracy pomimo choroby.

Ile dni na „L4”?


Wyniki badania Eurofoundu pokazują, że ponad połowa (57%) pracujących mieszkańców UE nie przebywała w ciągu ostatnich 12 miesięcy na zwolnieniu lekarskim. 36% badanych wykorzystało od 1 do 15 dni „L4”, a niemal 8% chorowało dłużej niż 15 dni.
Oczywiście sytuacja ta różniła się w poszczególnych krajach Wspólnoty. Zwolnienia praktycznie nie stanowiły problemu w Rumunii, gdzie odsetek osób, które mogą pochwalić się „czystym kontem”, wyniósł aż 84%. 13% zadeklarowało zwolnienie od 1 do 15 dni, a 3,2% – powyżej 15 dni. Dla porównania w Finlandii, która znalazła się na drugim biegunie, odsetki te wyniosły odpowiednio 35%, 54% oraz 12%.



Długie zwolnienia – kogo dotyczą?


Te same badania Eurofoundu pokazały, że istnieją pewne grupy osób, które są bardziej narażone na zwiększoną absencję chorobową niż inne. Wbrew pozorom większej roli nie odgrywa tutaj kwestia płci. Wystarczy porównać udział pracujących kobiet przebywających na zwolnieniu chorobowym powyżej 15 dni z takim samym odsetkiem dla mężczyzn. Okaże się, że największe różnice (na poziomie od 4 do 5 punktów procentowych) na niekorzyść pań odnotowały zaledwie cztery kraje Unii Europejskiej. Były to: Finlandia, Czechy, Belgia oraz Słowacja.




Bibliografia
Eurofound, EWCS 2010 Survey Results [online]. Dostępny w Internecie: http://www.eurofound.europa.eu/surveys/smt/ewcs/results.htm.
Gabriela Jabłońska