Artykuły

5 sposobów na skuteczną rekrutację podczas hackhathonów

25.01.2017
Hackathony są coraz częściej postrzegane jako skuteczne sposoby na niestandardową rekrutację nowych pracowników. Hackathon to wydarzenie skierowane do programistów, podczas którego osoby związane z rozwojem oprogramowania, takie jak informatycy, projektanci grafiki, twórcy interfejsów i menedżerowie projektów, rozwiązują określony problem związany z projektowaniem. Dla firm je organizujących jest to świetna okazja do zebrania w jednym miejscu wielu specjalistów zajmujących się tworzeniem nowych technologii. Gdy rozpoznają kompetencje, na których im zależy najbardziej, mają szansę zaproponowania pracy nowym osobom.

Można w ten sposób znaleźć utalentowane osoby na stanowisko programisty, projektanta graficznego czy project managera. Sami uczestnicy cenią sobie udział w hackathonach z kilku powodów, wśród których jednym z ważniejszych jest okazja pokazania swoich umiejętności firmom, w których chcieliby pracować.

1. Ustal jasne zasady hackathonu


Jednym z głównych powodów organizowania hackathonów (poza chęcią rekrutacji nowych pracowników) jest potrzeba stworzenia czegoś nowego produktu, aplikacji, rozwiązania. Organizując hackathon zwróć uwagę na jego rodzaj. Niektóre mogą mieć charakter bardziej edukacyjny i przystępują do nich głównie grupy studentów różnych uczelni, a obszary tematyczne oraz narzędzia, jakie powinno się podczas rywalizacji udostępnić, oscylują wokół zagadnień edukacyjnych. Uczestnicy proszeni są o programowanie w określonym języku lub pod kątem konkretnego systemu operacyjnego.

Inne hackathony kierowane są do określonej społeczności np. do miłośników gier komputerowych bądź twórców aplikacji mobilnych. Ustal jasne warunki i zasady udziału w hackathonie, napisz regulamin i udostępnij go potencjalnym uczestnikom.Tylko w ten sposób zachęcisz odpowiednie osoby i osiągniesz swoje cele.

2. Pokaż swój produkt


Jeśli myślisz o zorganizowaniu hackathonu, dobrze przedstaw przyszłym uczestnikom zakres problemów, które chciałbyś na nim poruszyć, żeby otrzymać interesujące Cię rozwiązania. Doprecyzuj, nad czym uczestnicy będą pracować, opisz dokładnie, jakie technologie i narzędzia chciałbyś, żeby były wykorzystywane. Dzięki temu, po zespołowych zmaganiach podczas maratonu, zostaną Ci zaprezentowane pomysły, które będą miały sporą szansę na realizację. Skonsultuj z działem technicznym swojej firmy idee i pomysły, które chcesz podczas hackathonu realizować.Dowiedz się, czy uczestnicy mają szansę im podołać w ciągu 24 lub 48 godzin. Możesz też zorganizować konkurs online (np. w ramach platformy ChallengeRocket.com) i tam dać uczestnikom więcej czasu na przygotowanie bardziej dopracowanych prototypów. Konkurs online umożliwi Ci pozyskanie uczestników z różnych stron świata.

3. Dowiedz się więcej o programowaniu


Żeby efektywnie porozumiewać się ze specjalistami z dziedziny IT, musisz znać ich język. Nie oznacza to od razu, że musisz uczyć się języków programowania, ale lepiej, żebyś wiedział, czym jest SQL, Microsoft Server czy Visual Basic. W ten sposób Twoja komunikacja z uczestnikami będzie po prostu bardziej efektywna i nie zostaniesz wzięty za laika, który nie wie, czego chce. Tomasz Florczak, współtwórca platformy ChallengeRocket.com (organizującej liczne konkursy kreatywne i programistyczne) radzi:

Jeśli sam nie jesteś mocny w technologicznych zagadnieniach oddeleguj do opracowania regulaminu i zasad hackathonu osoby, które się na tym znają.

Dzięki temu hackathon będzie miał wyższy poziom, a Ty i/lub dział HR firmy, w której pracujesz, łatwiej poznacie umiejętności i kompetencje potencjalnych kandydatów na pracowników.

4. Przede wszystkim networking


Zdecydowana większość uczestników hackathonów (82%) przystępuje do konkursów m.in. dlatego, że jest to doskonała okazja do poznawania nowych ludzi oraz poszerzania kontaktów. Nigdy nie wiesz, czy osoba, z którą właśnie rozmawiasz, nie stanie się w przyszłości idealnym programistą do stworzenia kolejnego API Twojej aplikacji. Poznawaj nowe osoby, buduj z nimi relacje niekoniecznie od razu biznesowe, na początku wystarczy, że dobrze się Wam będzie rozmawiało. Nie ograniczaj się jednak tylko do samego hackathonu, który przecież kiedyś się skończy.Utrzymuj te znajomości również po nim. Jeśli jesteś nastawiony na to, żeby znaleźć dobrego pracownika, nie ograniczaj się wyłącznie do uznanych specjalistów rozmawiaj również ze studentami, przecież lada chwila wejdą oni na rynek. Nawet jeśli ktoś w danym momencie nie szuka pracy, to może się to zmienić w ciągu kilku kolejnych miesięcy. Na szczęście dzięki mediom społecznościowym pielęgnowanie takiej hackathonowej znajomości już po samym wydarzeniu nie powinno być trudne.

5. Zadbaj o obecność ekspertów i nagrody


Nawet jeśli prestiż Twojej firmy jest na tyle duży, że bez problemu zachęci on wielu specjalistów z branży IT do udziału w twoim hackathonie, nie zapominaj o zaproszeniu uznanych ekspertów z Twojej branży, jako prelegentów, którzy uatrakcyjnią swoim wystąpieniem konkurs. Wielu uczestników maratonów bierze w nich udział również dlatego, że jest to dla nich doskonała okazja do konsultacji, uzyskania porad czy wsparcia od osób, do których na co dzień nie mają łatwego dostępu.

Znajdź również sponsorów lub pozyskaj współorganizatorów, którzy swoimi nagrodami uatrakcyjnią wydarzenie. Mogą to być zarówno nagrody pieniężne jak i rzeczowe.

Joanna Błauciak,
ChallengeRocket.com

Udostępnij