Artykuły

Konsekwencje pracy w nadgodzinach

28.01.2013
Czy praca w nadgodzinach rzutuje na nasze zdrowie? Czy częściej czujemy się wtedy doceniani finansowo przez szefa? Odpowiedzi na te pytania postanowili poszukać eksperci Eurofound-u. W okresie od stycznia do czerwca 2010 roku przeprowadzili „Piąte europejskie badanie warunków pracy”. Przebadano 44 tys. pracowników z 27 krajów Unii Europejskiej. Pracujący w nadgodzinach zostali zdefiniowani jako osoby, które w pracy spędzają tygodniowo 48 lub więcej godzin.

Okazało się, że osoby pracujące w nadgodzinach częściej niż pozostali twierdzili, że w pracy ryzykują własnym zdrowiem i bezpieczeństwem oraz że praca źle wpływa na ich zdrowie. Częściej też deklarowali zatrudnienie „na wysokich obrotach”. Pracoholicy znacznie rzadziej twierdzili, że udaje im się zachować tzw. work-life balance, czyli równowagę między życiem zawodowym a osobistym.

Długie godziny pracy a warunki pracy (% respondentów zgadzających się z danym twierdzeniem)

 

pracujący mniej niż 48 godzin

w tygodniu

pracujący 48 lub więcej godzin

w tygodniu

zachowuję równowagę między

życiem zawodowym a prywatnym

85

62

pracując ryzykuję własnym zdrowiem i bezpieczeństwem

22

37

praca źle wpływa na moje zdrowie

23

37

pracuję „na wysokich obrotach” przynajmniej połowę czasu pracy

44

54

mam poczucie, że moja praca jest dobrze opłacana

41

40

w pracy uczę się nowych rzeczy

68

69

biorę udział w ustalaniu moich celów

46

52

w firmie czuję się jak w domu

69

74

będę w stanie w ten sposób pracować w wieku 60 lat

59

57

Opracowanie Sedlak & Sedlak na podstawie danych Eurofound-u



Ankietowani pracoholicy częściej niż pozostali uważali z kolei, że biorą udział w ustalaniu własnych celów i zadań. Częściej również czują się w przedsiębiorstwie jak w domu.

Co ciekawe, w przypadku kilku stwierdzeń nie odnotowano istotnej różnicy w odpowiedziach osób pracujących poniżej 48 godzin w tygodniu oraz tych, którzy spędzają na obowiązkach zawodowych 48 godzin lub więcej. Chodzi tutaj o takie kwestie jak: poczucie dobrze opłacanej pracy, możliwość uczenia się nowych rzeczy, możliwość pracy w takim samym charakterze w wieku 60 lat.