Artykuły

Czy łatwo o pracę w mniejszych miastach?

30.09.2022
Samorządy w małych miastach inwestują niemałe środki pieniężne, aby stworzyć korzystne warunki do efektywnego rozwoju przedsiębiorstw w licznych branżach. Tym samym w wielu mniejszych miejscowościach w Polsce nieustannie powstają nowe miejsca pracy. Potrzebni są zarówno specjaliści, jak i osoby bez wyższego wykształcenia. Czy jednak łatwo jest tam znaleźć pracę? W jaki sposób jej szukać? Podpowiadamy.

Skąd wynika problem bezrobocia w mniejszych miastach?


Porównując duże aglomeracje miejskie do małych miast, można zauważyć, że w tych drugich istotnym problemem jest przede wszystkim wyższy wskaźnik bezrobocia. Nie sposób nie zauważyć, że w obrębie i okolicach mniejszych miejscowości zazwyczaj nie działają duże zakłady przemysłowe. To one zazwyczaj oferują sporą liczbę atrakcyjnych wakatów, zarówno dla pracowników fizycznych, jak i specjalistów. Przeglądając na przykład oferty GoWork Piła można zaobserwować, że większość ogłoszeń pochodzi od małych firm. Zazwyczaj takie oferty dotyczą branż usługowych, rzadziej produkcyjnych.

Istotnym czynnikiem wpływającym na poziom bezrobocia są także duże odległości od szlaków komunikacyjnych. Z punktu widzenia pracowników istotne znaczenie mają dobre połączenia autobusowe oraz kolejowe. W dużych aglomeracjach miejskich działają także tramwaje, które pozwalają uniknąć problematycznych korków i dotrzeć do miejsca pracy znajdującego się nawet na drugim końcu miasta. Na taki komfort nie mogą sobie pozwolić mieszkańcy małych miejscowości. Wiele samorządów nie szczędzi jednak środków finansowych do wspierania komunikacji autobusowej kursującej w obrębie kilku miast znajdujących się w swoim sąsiedztwie. Taki zabieg ogranicza wykluczenie mieszkańców, zmniejszając, w dłuższej perspektywie czasu, poziom bezrobocia.

Czy łatwo dostać pracę w małych miastach?


Okres pandemii sprawił, że wiele firm w znacznym stopniu ograniczyło zdolności produkcyjne. Ten trend jednak się obecnie zmienia. Można zaobserwować zwłaszcza to, że duże korporacje oraz większe firmy chętnie otwierają swoje oddziały także w sąsiedztwie tych mniejszych miejscowości. Kierują się oszczędnościami i koniecznością przeprowadzenia istotnych zmian w swojej strukturze. Wpływ na taki stan rzeczy mają samorządy, które uruchamiają specjalne strefy przeznaczone do rozwoju przemysłu. W takich obszarach każda firma może liczyć na obniżone podatki przez okres co najmniej kilkunastu lat. Stanowiska w takich miejscach przeznaczone są głównie dla specjalistów. W mniejszym stopniu także dla osób bez wyższego wykształcenia i dużego doświadczenia.

Większość ofert pracy w niewielkich miejscowościach pochodzi z małych firm. W takim przypadku dla osób ambitnych istotnymi przeszkodami są niskie zarobki oraz brak wyraźnych perspektyw rozwoju. Pracodawcy natomiast chętnie zatrudniają osoby posiadające konkretne umiejętności praktyczne, dość często ignorując całkowicie kandydatów bez doświadczenia. Natomiast osoby młode mają dużą trudność w znalezieniu atrakcyjnych stanowisk. Zazwyczaj dostępne są takie, na których nie ma perspektyw dotyczących rozwoju, zwiększania wiedzy i umiejętności. Nie są organizowane szkolenia ani kursy. Nic więc dziwnego, że wiele ambitnych osób ma trudność w znalezieniu pracy i posiadając odpowiednie środki finansowe, chętnie emigruje do większych miast.

W jaki sposób szukać pracy w małych miastach?


Wiele małych miast czerpie konkretne profity z działalności opartej o turystykę. W takich miejscowościach łatwo znaleźć dobrze płatną pracę sezonową, na przykład w gastronomii oraz hotelarstwie. Sporo osób ignoruje takie oferty, mając nadzieję na stałą umowę o pracę. Okazuje się jednak, że pracując sezonowo, można zwrócić na siebie uwagę pracodawcy, który może następnie chętnie zatrudnić takiego pracownika na stałe. Bezcenne jest przede wszystkim zdobycie odpowiednich umiejętności, które otwierają perspektywy na korzystniejsze warunkami umowy o pracę.

Przy poszukiwaniu zatrudnienia w mniejszych miejscowościach niebagatelne znaczenie odgrywa wsparcie, jakie można uzyskać w lokalnych urzędach pracy. Takie instytucje oferują staże, szkolenia i kursy dla osób z ambicjami. Absolwenci szkół wyższych powinny także skorzystać z indywidualnego planowania ścieżki kariery. Warto mieć wiedzę na temat tego, w jaki sposób rozwijać własne umiejętności i na które stanowiska aplikować.

W małych miastach warto postawić na bezpośredni kontakt z pracodawcą. Zamiast wysyłać CV przez internet, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie osobiste pojawienie się w siedzibie firmy. W przypadku niewielkich firm taki zabieg będzie mógł mieć istotny wpływ na szansę podjęcia zatrudnienia. Wielu pracodawców docenia kreatywność oraz inicjatywę u kandydatów na określone stanowiska. Zanim złożymy dokumenty aplikacyjne, warto odpowiednio umotywować i uargumentować słownie potrzebę pracy w określonym miejscu. Na taką bezpośredniość zazwyczaj nie można sobie pozwolić w przypadku dużych korporacji, ale w sytuacji aplikowania do małej, rodzinnej firmy może to przynieść bardzo korzystne skutki.

Udostępnij