Artykuły

Szara strefa utrudnia życie przedsiębiorcom. A Tobie?

12.11.2014 Autor: Marta Kowalówka
Co ogranicza rozwój polskich przedsiębiorstw? Aż 66,7% firm stwierdza, że prowadzenie działalności gospodarczej utrudnia konkurencja firm funkcjonujących w szarej strefie – takie wnioski płyną z badania Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie zdaniem przedsiębiorców, 32,5% ogółu zatrudnienia to zatrudnienie na czarno, a 29,9% ogółu obrotów to obroty ukrywane przed fiskusem.

W Sejmie odbyła się konferencja „Konkurencyjność MMŚP 2014”, w trakcie której główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek zaprezentowała wyniki badania wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Wynika z niego, że firmy mają wiele powodów do narzekania, a jednym z nich jest złe prawo.

Jak wynika z raportu, ok. 50% mikro, małych i średnich przedsiębiorstw twierdzi, że przez złe regulacje prawne firmy nie zwiększają zatrudnienia. Ok. 70% badanych firm dokuczają za wysokie podatki oraz nieprzejrzyste prawo podatkowe. Zdaniem autorów raportu nieprzyjazne przedsiębiorcom regulacje mają duży wpływ na rozrastanie się szarej strefy.

Zdaniem 66,7% badanych firm, szara strefa stanowi dla nich konkurencję i w dużym stopniu utrudnia im funkcjonowanie na rynku. Co więcej, zdaniem przedsiębiorców, aż 32,5% ogółu zatrudnienia to zatrudnienie bez umowy. To nieco mniej niż rok temu (o 0,7 p.p.), ale już o 3,6 p.p. więcej niż w 2011 roku. Dodatkowo, zdaniem badanych, aż 29,9% obrotów w firmach jest ukrywane przed organami państwa. To o 0,5 p.p. więcej niż w 2013 roku.

A Twoim zdaniem co najbardziej zachęca Polaków do działalności w szarej strefie? Weź udział w badaniu.

Marta Kowalówka

Udostępnij