Monitory

Kraje przyjazne dla biznesu – Polska nisko w rankingu

13.08.2015
Jak wynika z Globalnego Indeksu Możliwości opublikowanego przez Instytut Milkena, Polska jest średnio atrakcyjnym krajem dla inwestorów zagranicznych. W rankingu państw, które najbardziej sprzyjają międzynarodowemu biznesowi, znajdujemy się dopiero w drugiej pięćdziesiątce. W czołówce natomiast znalazł się Singapur, Hong Kong i Finlandia.

Globalny Indeks Możliwości to owoc corocznych badań dotyczących biznesowego potencjału światowych gospodarek. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większa zdolność przyciągania zagranicznego kapitału przez dane państwo.

Twórcy Indeksu kierowali się nie tylko podstawowymi wskaźnikami makroekonomicznymi. Przeanalizowano 61 zmiennych, podzielonych na 4 główne kategorie: łatwość prowadzenia biznesu, fundamenty ekonomiczne, jakość przepisów oraz praworządność.

W rankingu Polska zajęła 51. miejsce z ogólnym wynikiem 5,92 punktów. Najwyższą notę nasz kraj otrzymał w kategorii łatwości prowadzenia biznesu (6,94 punktów). Za fundamenty ekonomiczne otrzymaliśmy 5,95 punktów, a za praworządność 5,80 punktów. Najniższą notę przyznano nam za jakość przepisów prawnych (5 punktów).

Na pierwszym miejscu w ogólnym rankingu uplasował się Singapur (z wynikiem 8,70 punktów), na drugim Hong Kong (8,47 punktów), a na trzecim Finlandia (7,88 punktów). W rankingu uwzględniono 136 państw.