Monitory

W jakich krajach UE Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy?

30.03.2015
Wielki Piątek to dla większości Polaków dzień szczególny. Potwierdzają to dane CBOS, według których 56% Polaków uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii. Mimo tego, polscy pracownicy muszą spędzić ten dzień w pracy. Czy podobnie wygląda sytuacja w innych krajach Unii Europejskiej?

Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy w więcej niż w połowie krajów Unii Europejskiej. W 2015 roku, tego dnia nie będą pracować obywatele 15 z 28 krajów członkowskich: Austriacy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi i Brytyjczycy. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że w większości krajów UE Wielki Piątek wypada w tym roku 3 kwietnia. Jednak w krajach prawosławnych takich jak Bułgaria i Cypr będzie to miało miejsce tydzień później, tj. 10 kwietnia. Na przygotowanie Świąt Wielkanocnych jeszcze więcej czasu będą mieli Duńczycy i Hiszpanie, gdzie również Wielki Czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Z kolei w Poniedziałek Wielkanocny na odpoczynek mogą sobie pozwolić obywatele aż 23 krajów należących do Unii Europejskiej. Tylko w Chorwacji, Estonii, Grecji, Portugalii oraz na Malcie jest to dzień pracujący.