Monitory

Jaka koniunktura, taki urlop

11.07.2011
Lato za pasem, co oznacza, że w firmach rozpoczął się okres wakacyjnych urlopów. Jaka część pracowników wyjedzie na wypoczynek w tym okresie? Ile dni wolnych zamierzamy wykorzystać? Czy pozwolimy sobie na dłuższy rozbrat z pracą niż w latach poprzednich?

Wyniki sondy przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl dowodzą, że w porównaniu do ubiegłych lat w 2011 roku więcej Polaków zdecyduje się na letni wypoczynek. Liczba dni wolnych od pracy będzie także dłuższa niż podczas poprzednich sezonów. Poprawiająca się koniunktura przedsiębiorstw oraz lepsza sytuacja na rynku pracy sprawia, że pracownicy z optymizmem rysują swoje wakacyjne plany.Z danych zebranych przez portal rynekpracy.pl wynika, że w bieżącym roku 55% pracujących pozwoli sobie na co najmniej dwutygodniowy wypoczynek. To o 5 punktów procentowych więcej niż przed rokiem. W porównaniu do „kryzysowego” 2009 roku odsetek wyjeżdżających na minimum 14 dni urósł aż o 13 punktów procentowych.

Jednocześnie rzadziej niż jeszcze kilka lat temu wybierzemy się na maksymalnie tygodniowy urlop. W 2011 roku z tej opcji skorzysta 15% respondentów, podczas gdy jeszcze 2-3 lata temu na tygodniowe wakacje wyjeżdżał co czwarty Polak.