Artykuły

Od maturzysty do programisty: jak dobrze wybrać studia

06.07.2012
Trwa rekrutacja na uczelnie wyższe. Tegoroczny maturzysta stoi przed trudnym wyborem: jaki dyplom zapewni mu w przyszłości dobrą pracę, zwłaszcza przy tak niepewnej sytuacji na rynku? W czołówce poszukiwanych specjalistów od lat znajdują się programiści i nie zapowiada się, by trend ten miał ulec zmianie. Jak wyglądają perspektywy pracy w tej branży?

Badania rynku pracy pokazują, że w ciągu najbliższych kilku lat największe zapotrzebowanie na nowych pracowników będzie występowało wśród szeroko rozumianych informatyków, w tym zwłaszcza na programistów. Szacuje się, że już za pięć lat deficyt pracowników w tej branży może wynieść na polskim rynku pracy nawet 30%.

- Już teraz obserwujemy znaczny niedobór specjalistów na rynku. Mamy bardzo rozbudowany dział IT – zatrudniamy w nim ponad 500 osób w czterech lokalizacjach – w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu oraz Toruniu. Wciąż jednak poszukujemy pracowników do nowych projektów Grupy Allegro. Tylko w tym roku planujemy zatrudnić 180 programistów. Na przykład w tej chwili, do biura w Warszawie, potrzebujemy 80 osób ze znajomością technologii Java. Na pracę w Grupie Allegro mogą też liczyć osoby programujące w PHP/HTML, C#, .NET, C/C++ – mówi Monika Disterheft, Lider Sekcji Rekrutacji w Grupie Allegro.

Perspektywy rynku

Jakie umiejętności warto nabyć w trakcie studiowania, aby po studiach bez problemu znaleźć pracę? W naukę których języków warto inwestować swój czas i pieniądze, żeby w perspektywie 5 lat zaangażowanie się zwróciło?
- Trendy w branży są zmienne, ale na pewno warto zwrócić uwagę na aplikacje mobilne oraz systemy wbudowane. Java dla systemów Android, .NET oraz C# pod kątem produktów Windows, dla systemów wbudowanych Asembler i C/C++, poza tym jeszcze Objective-C, który stosowany jest dosyć często, np. w rozwiązaniach produktów firmy Apple takich jak iPhone czy iPad. Na języki Java i Objective-C warto zwrócić szczególną uwagę, bo tutaj jest spore zapotrzebowanie rynku – mówi Kamil Brzeziński, z działu Aplikacji Mobilnych

Liczy się doświadczenie

Samo wykształcenie to nie wszystko. Nawet najbardziej zdolny student może mieć problemy ze znalezieniem pracy, jeśli nie może pochwalić się doświadczeniem zawodowym, którego oczekują pracodawcy. Jak je zdobyć? Tak naprawdę nie ma łatwych rozwiązań, których efekty są widoczne od razu. Działać trzeba już od szkoły średniej i właściwie ukierunkować swoją ścieżkę kariery.

Dla studentów zainteresowanych zdobywaniem doświadczenia Grupa Allegro organizuje staże. 2-miesięczny staż realizowany jest w wybranym dziale w okresie letnich wakacji. Praktyki są płatne, a miesięczne wynagrodzenie stażysty to 2000 PLN brutto. W 2011 roku, podczas I edycji Programu, stażyści zbierali cenne doświadczenie w Działach Marketingu, IT, Interfejsu Użytkownika, Rozwiązań Mobilnych, Personalnym, Badań i Rozwoju, Współpracy z Klientem, Zarządzania Projektami oraz w Serwisach Ceneo.pl, Bankier.pl i Citeam.pl.

Aleksandra Kubicka
PR Brand Manager
Grupa Allegro

Udostępnij