Wiadomości

Co polscy przedsiębiorcy sądzą o pomocy w ramach tarczy i odmrażaniu gospodarki?

04.05.2020
Z badania przeprowadzonego przez Business Centre Club (BCC) w dniach 9-14 kwietnia 2020 r. wśród 600 przedsiębiorstw wynika, że ponad 70% z nich zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej, tarczy finansowej lub innego wsparcia administracji rządowej i banków.
Najbardziej zainteresowane pomocą zadeklarowaną przez rząd w ramach tzw. tarczy finansowej są małe i średnie firmy (56,5%). Z kolei duże firmy (zatrudniające pow. 250 osób) na razie sceptycznie podchodzą do rządowych propozycji. Niewiele ponad 4% z nich deklaruje skorzystanie ze wsparcia w postaci pożyczek lub obligacji 1-2 lata na ratowanie płynności. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pożyczek preferencyjnych na 3 lata, z opcją umorzenia do 75% wartości – 4,3% dużych firm zamierza skorzystać z tego wsparcia.

W dniach 14-15 kwietnia 2020 r., a więc tuż przed oficjalnym komunikatem rządu w sprawie stopniowego znoszenia ograniczeń, BCC przeprowadził jeszcze jedno badanie, w którym zapytano przedsiębiorców o opinie dot. odmrażania gospodarki. Ponad 84% firm uznało, że już należy przejść do tego etapu.

Przedsiębiorców zapytano też o to, które z obecnie obowiązujących ograniczeń należałoby jak najszybciej znieść. Ponad 65% badanych firm wskazało na zamknięcie wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu etc. Ponad połowa firm uznała, że należy znieść ograniczenie działalności galerii i centrów handlowych (54%) oraz ograniczenie liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie (51,3%). Blisko połowa firm wskazała na ograniczenie działalności hoteli i innych miejsc noclegowych (46,1%) oraz zamknięcie w weekendy wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych (44,7%).

Szczególnie małe i średnie firmy liczą na umożliwienie normalnej działalności i otwarcie kawiarni, cukierni czy małych punktów usługowych.
Przedsiębiorcy oczekują ponadto jak najszybszego uruchomienia sprzedaży w galeriach (np. z limitem wejść) oraz przywrócenia dostępności hoteli, noclegów oraz wyżywienia w trakcie podróży służbowych i delegacji.
Źródło: https://www.bcc.org.pl