Artykuły

Trudności w znalezieniu specjalistów z branży IT

28.08.2014
Komputery i Internet stały się nieodłącznym elementem w polskich przedsiębiorstwach. W 2013 roku zaledwie 5% z nich nie wykorzystywało komputerów w swojej działalności. Co ważne, sprzęt komputerowy był obecny w każdej dużej firmie. Ponadto należy zauważyć, że dystans pomiędzy największymi i małymi podmiotami stopniowo się zmniejsza. Najnowsze technologie IT wymagają także zatrudniania odpowiednio wykwalifikowanej kadry. W 2013 roku co jedenasta firma zatrudniała lub poszukiwała specjalistów z branży IT. Co jednak ciekawe, firmy napotykały na spore trudności w tej kwestii. Na jakie trudności narzekają pracodawcy zatrudniający specjalistów ICT? Jak wygląda wykorzystanie komputerów i Internetu w Polskich firmach? Opracowanie powstało w oparciu o raport GUS.

[OBRAZ="33">

Wykres 1. Przedsiębiorstwa wykorzystujące komputery według wielkości w 2013 roku (w %)
Wykres 2. Przedsiębiorstwa wykorzystujące komputery według województw w 2013 roku (w %)
Wykres 3. Przedsiębiorstwa posiadające dostęp do Internetu według wielkości w 2013 roku (w %)
Wykres 4. Przedsiębiorstwa posiadające dostęp do Internetu według województw w 2013 roku (w %)
Wykres 5. Pracownicy wykorzystujący komputery w przedsiębiorstwach według wielkości w 2013 roku (w %)
Wykres 6. Pracownicy wykorzystujący komputery w przedsiębiorstwach według województw w 2013 roku (w %)
Wykres 7. Przedsiębiorstwa zatrudniające lub próbujące zatrudnić osoby na stanowiska wymagające specjalistycznych umiejętności w dziedzinie ICT/IT według wielkości w 2013 roku (w %)
Wykres 8. Przedsiębiorstwa zatrudniające lub próbujące zatrudnić osoby na stanowiska wymagające specjalistycznych umiejętności w dziedzinie ICT/IT według województw w 2013 roku (w %)
Wykres 9. Przedsiębiorstwa, które w 2012 roku napotkały problemy przy zatrudnianiu specjalistów ICT/IT według wielkości (w %)
Tabela 1. Przedsiębiorstwa, które w 2012 roku napotkały problemy przy zatrudnianiu specjalistów ICT/IT według branży (w %)

Materiał dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników portalu..

Udostępnij