Artykuły

Fiskus wyciąga rękę do rolników

02.05.2014
Fiskus pomoże wyjść rolnikom z szarej strefy? Sejmowe komisje rolnictwa i finansów proponują, aby sprzedaż własnych wyrobów za kwotę nieprzekraczającą 7 tysięcy PLN rocznie nie podlegała podatkowi dochodowemu.

Obecnie zgodnie z prawem rolnicy mogą handlować bez konieczności odprowadzenia podatku jedynie produktami nieprzetworzonymi. Powoduje to, że sprzedaż wszystkich innych, czyli np. chleba, dżemów czy też wędlin odbywa się przeważnie na czarno. Proponowane zmiany w ustawach: o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o swobodzie działalności gospodarczej mają na celu aktywizację rolników oraz pomóc im w wyjściu z szarej strefy.

Opozycja uważa, że kwota 7 tysięcy jest jednak zbyt niska i postuluje, aby kwotę niepodlegającą podatkowi podnieść do 31 tysięcy PLN. Zdaniem resortu finansów propozycje sejmowych komisji są jednak wystarczające a wiceminister finansów Jacek Dominik zwraca uwagę, że po przekroczeniu progu proponowanego w projekcie nowelizacji ustawy rolnik ma jeszcze wolną od podatku kwotę 3 tysięcy PLN.

Artur Szeremeta
Sedlak & Sedlak

Udostępnij