Wiadomości

Firmy rodzinne a epidemia

20.04.2020
(stan na dzień 14.04.2020 r.)
Jak wynika z badania przeprowadzonego w dniach 8–13 kwietnia 2020 roku przez Stowarzyszenie IFM (Inicjatywa Firm Rodzinnych) wśród 250 przedsiębiorstw rodzinnych, aż 46% firm może ogłosić swoją upadłość w przeciągu najbliższych 3 miesięcy. 9,2% przedsiębiorstw nie przetrwa najbliższego miesiąca.
56% firm biorących udział w badaniu to przedsiębiorstwa objęte tarczą antykryzysową, 58% prowadzi swoją działalność już ponad 10 lat, a 72% ma siedzibę w miejscowościach mających ponad 500 tys. mieszkańców. W badaniu brały udział wyłącznie przedsiębiorstwa rodzinne, które czują się odpowiedzialne nie tylko za swoje firmy, ale i również za rodziny swoich pracowników.

Badanie opinii przedsiębiorstw rodzinnych zostało przeprowadzone już drugi raz przez IFR. Pierwsza edycja badania była przeprowadzona na początku kwietnia. Wyniki badań wskazują na to, że polscy przedsiębiorcy widzą postęp w rozwiązaniach proponowanych przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej. Obecnie ponad połowa (50,4%) z nich uważa, że rząd niewłaściwie zidentyfikował potrzeby polskich przedsiębiorstw. W porównaniu do poprzedniego badania, poziom niezadowolenia zmalał o 17%. Według badania 45,6% przedsiębiorców uważa, że państwo nie zdąży rozpatrzeć ich wniosków o wsparcie zanim zbankrutują, natomiast jedynie 6,8% firm jest przekonanych, że państwo im pomoże.
Źródło: http://firmyrodzinne.pl/raport-ifr-z-badania-opini