Monitory

Konsekwencje pracy w nadgodzinach

29.01.2013
Czy praca w nadgodzinach rzutuje na nasze zdrowie? Czy częściej czujemy się wtedy doceniani finansowo przez szefa? Odpowiedzi na te pytania postanowili poszukać eksperci Eurofound-u. W okresie od stycznia do czerwca 2010 roku przeprowadzili „Piąte europejskie badanie warunków pracy”. Przebadano 44 tys. pracowników z 27 krajów Unii Europejskiej. Pracujący w nadgodzinach zostali zdefiniowani jako osoby, które w pracy spędzają tygodniowo 48 lub więcej godzin.

Okazało się, że osoby pracujące w nadgodzinach częściej niż pozostali twierdzili, że w pracy ryzykują własnym zdrowiem i bezpieczeństwem oraz że praca źle wpływa na ich zdrowie. Częściej też deklarowali zatrudnienie „na wysokich obrotach”. Pracoholicy znacznie rzadziej twierdzili, że udaje im się zachować tzw. work-life balance, czyli równowagę między życiem zawodowym a osobistym.



Ankietowani pracoholicy częściej niż pozostali uważali z kolei, że biorą udział w ustalaniu własnych celów i zadań. Częściej również czują się w przedsiębiorstwie jak w domu.

Co ciekawe, w przypadku kilku stwierdzeń nie odnotowano istotnej różnicy w odpowiedziach osób pracujących poniżej 48 godzin w tygodniu oraz tych, którzy spędzają na obowiązkach zawodowych 48 godzin lub więcej. Chodzi tutaj o takie kwestie jak: poczucie dobrze opłacanej pracy, możliwość uczenia się nowych rzeczy, możliwość pracy w takim samym charakterze w wieku 60 lat.