Artykuły

Które firmy rządzą w Dolinie Krzemowej?

10.10.2014
W artykule zostały przedstawione informacje na temat wyników finansowych największych firm IT z Doliny Krzemowej. Okazuje się, że zarówno pod względem obrotów, jak i zysku pierwsze miejsce w rankingach zajmuje firma Apple. Zarobiła ona w całym 2013 roku 37 mld USD. Najwięcej zatrudnionych było w Hewlett-Packard – 317 tys. osób. Z uwagi na działania prorozwojowe, czyli nakłady na badania i rozwój liderem w 2013 roku był Intel, który przewidział na ten cel aż 10,6 mld USD. Artykuł zawiera wykres oraz tabelę.
Nie jest tajemnicą, że w północnej części stanu Kalifornia znajdują się siedziby największych firm informatycznych. Usytuowanie ich w Dolinie Krzemowej związane jest z bliskim sąsiedztwem uniwersytetów i rządowych centrów badawczych. Pod względem wyników finansowych firmy IT z tego regionu nie mają sobie równych na całym świecie. Kto w takim razie rządzi w Dolinie Krzemowej?

Wyniki korporacji informatycznych


W 2013 roku największe zyski wśród korporacji z Doliny Krzemowej osiągnął Apple. Korporacja ta, z zyskiem 37 mld USD, prawie trzykrotnie wyprzedziła znajdującą się na drugim miejscu firmę Google. Kolejne miejsca w rankingu zajmują Oracle i Intel, które odnotowały odpowiednio 11,1 i 9,6 mld USD zysku. Apple w 2013 roku również odnotował największą wartość obrotów – osiągnął prawie 174 mld USD. O około 50 mld USD obrotu mniej wykazała firma Hewlett-Packard.Zdecydowanym liderem pod względem liczby pracowników był Hewlett-Packard. W 2013 roku pracowało tam aż 317,5 tys. osób. Wysokie zatrudnienie było również w firmach Oracle (120 tys.) oraz Intel (107,6 tys.). Co ciekawe firma Google zatrudniając 2,5 razy mniej pracowników niż Oracle, osiągnęła prawie o 2 mld USD większy zysk i o ponad 20 mld USD większy obrót.

Badania i rozwój


Dynamiczny rozwój branży IT związany jest z dużymi nakładami na badania i rozwój. Wśród wszystkich firm z doliny Santa Carla największe środki na rozwój przeznaczyła firma Intel (10,6 mld USD). O 25% mniej przeznaczyła firma Google (7,9 mld USD). Co ciekawe biorąc pod uwagę wydatki na R&D najbardziej dochodowy Apple zajmuje dopiero piątą lokatę. Budżet przeznaczony na ten cel wyniósł 4,8 mld USD, czyli był ponad dwa razy niższy, niż w firmie Intel.Damian Pokrywka
Sedlak & Sedlak

Udostępnij