Artykuły

Praca i wczasy to workation

22.07.2014 Autor: Joanna Kłosowska
Współcześni pracownicy znajdują coraz mniej czasu na wypoczynek. Trudno im oderwać się od pracy. Nawet podczas urlopu odbierają telefony służbowe, odpowiadają na maile i nadrabiają służbowe zaległości. Czy jesteśmy skazani na pracoholizm, nawet w czasie urlopu? Z pomocą przychodzi nam tzw. idea workation, wyjaśniająca jak w mądry sposób połączyć wykonywanie pracy zawodowej z wakacyjnym odpoczynkiem. Co trzeba zrobić, by w praktyce maksymalnie wykorzystać założenia tej koncepcji?

[OBRAZ="26">
Gwałtowny rozwój technologii komunikacyjnych i informacyjnych, mający miejsce w ostatnich latach, niewątpliwie przyczynił się do poprawy jakości naszego życia. Smartfony, laptopy, notebooki, ultrabooki i tablety umożliwiają nam korzystanie z dobrodziejstw Internetu właściwie w każdym miejscu i sytuacji. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w biurze, domu, podróżujemy autobusem, czy odpoczywamy w kurorcie turystycznym możemy sprawdzić pocztę elektroniczną lub odbyć wideokonferencję. Jednak te same urządzenia, które dają nam swobodę kontaktu właściwie z całym światem, równocześnie nas zniewalają i odbierają nam możliwość prawdziwego zrelaksowania się. W 2013 roku brytyjski Institut of Leadership & Management przeprowadził badanie, które objęło 1,2 tys. osób. 70% ankietowanych zadeklarowało, że każdego dnia za pośrednictwem smartfona czytają i odpisują na maile – nawet jeśli przebywają za granicą. Co trzeci badany stwierdził, że codziennie sprawdza pocztę i odbiera służbowy telefon. W tym samym roku w Polsce PayU przeprowadził ankietę wśród 1,5 tys. użytkowników Allegro. 81% respondentów zadeklarowało, że podczas wakacji korzysta z Internetu. 24% przyznało, że łączy się z Internetem w celach zawodowych.

Statystyki Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pokazują, że Polacy nie wypoczywają. Na relaks przeznaczamy 14,2 godziny dziennie, łącznie ze snem. Plasuje nas to na trzeciej pozycji od końca wśród krajów OECD. Wyniki badania przeprowadzonego w 2012 roku przez firmę Regus wykazały, że jeden na trzech Polaków poświęca swój wolny czas na pracę, zamiast spędzać go z rodziną i znajomymi. 25% z nas podczas urlopu pracuje do 3 godzin dziennie. W 2013 roku ponad 20% uczestników sondy portalu rynekpracy.pl zadeklarowało, że w nie wybiera się na żaden urlop.

Jaki wniosek wypływa z przytoczonych badań? Taki, iż nie potrafimy oderwać od się pracy. Nawet jeśli już wyjedziemy na wakacje to i tak odbieramy służbowe telefony, sprawdzamy maile, kończymy projekty, piszemy zaległe raporty itp. Gwarantowany prawnie urlop wypoczynkowy, mimo że winien służyć regeneracji sił, dla wielu osób jest tak naprawdę czasem na odrobienie zaległości w pracy. Pracujemy ponieważ boimy się, że jeśli nie odbierzemy telefonu i nie będziemy na bieżąco ze sprawami firmy to zbankrutujemy, lub nasz pracodawca przy najbliższej okazji nas zwolni pod byle jakim pretekstem. Ponadto pragniemy szybko zrobić karierę, boimy się stagnacji i nieproduktywności. Specjaliści alarmują, że ta niezdolność do odpoczynku drogo nas kosztuje. Choroby serca, infekcje, bezsenność, depresja, wypalenie zawodowe, brak sił i motywacji do pracy to tylko niektóre możliwe skutki tego, że nie dajemy sobie czasu na „naładowanie baterii”.

Najlepszym wyjściem byłoby zostawić wszystkie sprawy związane z pracą i po prostu wyjechać na wakacje – najlepiej w takie miejsce, w którym telefony komórkowe nie mają zasięgu i nie można się połączyć z Internetem. Wiemy jednak, że dla zdecydowanej większości z nas nie jest to możliwe. Dobrze jeśli w ogóle możemy zrobić sobie przerwę w pracy. Wielu z nas - chociażby osoby zatrudnione na umowy o dzieło - w ogóle nie mogą liczyć na płatny urlop.

Co więc można zrobić? Można spróbować skorzystać z wczasów przy okazji pracy! Zamiast rujnować sobie urlop obowiązkami zawodowymi możemy uprzyjemnić pracę, łącząc ją z wypoczynkiem. Taka właśnie idea przyświeca workation.

Czym jest workation?


Działająca na niemieckim rynku firma Cloudsider, po osiągnięciu w 2013 roku planowanych celów, postanowiła nagrodzić swoich pracowników w nietypowy sposób. Cały zespół został zabrany na tygodniowy wyjazd na Majorkę. Bynajmniej nie był to urlop. Firma po prostu na 7 dni przeniosła stanowiska pracy na słoneczną wyspę. Po obfitym śniadaniu pracownicy w określonych godzinach siadali nad basenem lub w salonie hotelu przed komputerami i realizowali zlecone im zadania. Potem zwiedzali, pływali i uprawiali sporty rekreacyjne. Taka forma pracy spodobała się zatrudnionym na tyle, że obiecano im, że jeśli osiągną dobre wyniki w kolejnym roku również zostaną wysłani na workation.

Słowo workation pochodzi od angielskich słów work – praca i vacation – czyli wczasy. Jest to połączenie pracy i wypoczynku. Pracownik wyjeżdża w atrakcyjne, często egzotyczne miejsca, gdzie uczestniczy w spotkaniach handlowych, konferencjach, czy innych zajęciach. Łączy się on z biurem przez Internet, a przy okazji korzystają z miejscowych atrakcji. Czym zatem różni się workation od klasycznego urlopu, na który zabieramy naszą pracę? Przede wszystkim workation to nie urlop. Na workation jesteśmy w pracy. Otrzymujemy normalną wypłatę i nie wykorzystujemy przysługującego nam urlopu wypoczynkowego. Pracodawca pokrywa koszty podróży i pobytu. Zwykle musimy każdego dnia realizować zlecone nam zadania lub łączyć się z biurem w określonych godzinach. Bonusem jest to, że pracujemy w luksusowych warunkach i w malowniczej scenerii, a po pracy możemy zajmować się tym czym dusza zapragnie. Niektóre kurorty oferują specjalne programy dla zwolenników tej formy pracy. Przykładem jest chociażby Turtle Bay Resort na Hawajach. Ośrodek oferujący workation powinien posiadać dobrze wyposażone sale konferencyjne, szybkie łącza internetowe i oczywiście szeroką ofertę rekreacyjną. Istotna jest także możliwość zorganizowana zajęć grupowych dla pracowników, ponieważ pracodawcy często wykorzystują workation do budowania wśród swoich podopiecznych ducha zespołowego.

Zalety i wady workation


Workation pozwala oderwać się od rutyny biura, poznać nowe miejsca i kultury. Zwolennicy tej formy pracy twierdzą, ze obniża ona stres i zwiększa kreatywność. Dla pracowników, których nie stać na egzotyczne wakacje workation to doskonała okazja na zwiedzanie świata i to na koszt pracodawcy. Ta forma pracy jest szczególnie popularna wśród freelancerów – część z nich uczyniła wręcz z workation swój styl życia.

Należy jednak pamiętać, że workation nie jest w stanie zastąpić prawdziwego urlopu. Jest to swego rodzaju mniejsze zło. Lepsza taka forma wypoczynku niż żadna, ale tego typu wyjazd nigdy nie da nam tyle, co faktyczne i pełne oderwanie się od pracy. Workation może wzmacniać pewne niezdrowe zachowania zarówno u pracowników jak i pracodawców. Dla pracoholików jest to raj na ziemi – cały czas pracują, a ich otoczenie myśli, że są na urlopie. Niektórzy z nich zabierają na workation swoje rodziny. W ten sposób małżonkowie nie mogą zarzucić im, że nigdy razem nie wyjeżdżają, a oni nie muszą odrywać się od swojej pracy. Podobnie jest w przypadku pracodawców. Wysyłając pracownika na workation przełożeni mają czyste sumienie – w końcu zafundowali mu wyjazd do kurortu! Tym samym myślą, że nie muszą dodatkowo oferować mu urlopu. A ponieważ pracownik jest tak naprawdę w pracy, przełożeni mają prawo dzwonić do niego, wymagać by uczestniczył w spotkaniach służbowych i oczekiwać, że w żaden sposób nie zaniedba swoich obowiązków zawodowych. Jest to niestety nic innego, jak utrwalanie wzorców, które i tak stanowią już spory problem we współczesnym społeczeństwie.

Czy wszystko to oznacza, że workation to chybiony pomysł? W żadnym wypadku! Należy jednak pamiętać, że jest to jednak praca, więc nie może zastąpić prawdziwego urlopu. Zamiast traktować workation jako alternatywę dla wypoczynku, powinniśmy uczynić z tej formy pracy atrakcyjne świadczenie dodatkowe, pozwalające na podreperowanie sił i zwiększenie motywacji pracownika.

Porady dla osób które wybierają się na workation


Na koniec kilka rad dla pracowników. Co zrobić, by jak najefektywniej wypocząć na workation?
  • Określ dokładnie godziny pracy. Jeśli w biurze pracujesz między 8 a 16, przebywając na workation pozostawaj do dyspozycji przełożonego i współpracowników tylko w tym czasie. Potem wyłącz komputer oraz telefon, i oddaj się wypoczynkowi.
  • Postaraj się zorganizować kilka dni, w które w ogóle nie będziesz pracować. Nie łącz się z biurem w weekendy i dni wolne od pracy. Skoncentruj się na pracy w pierwsze dni pobytu na workation. Jeśli uda ci się zakończyć projekty i zrealizować najważniejsze cele na początku pobytu, to w ciągu następnych dni będziesz mniej zestresowany i będziesz mógł w pełni cieszyć się wypoczynkiem.
  • Zmień ustawienia swojego telefonu lub tabletu w ten sposób, byś musiał/a samodzielnie sprawdzać skrzynkę pocztową, zamiast automatycznie otrzymywać powiadomienia o każdej nowej wiadomości.
  • Poproś współpracowników, by poza wyjątkowymi okolicznościami kontaktowali się z tobą tylko w określonych porach. Jeśli podwładni czy koledzy z pracy muszą się z tobą na bieżąco konsultować, poproś żeby wysyłali ci raz dziennie zbiorczy raport, zamiast co chwilę bombardować cię informacjami i pytaniami.
  • W czasie, w którym musisz pracować zatroszcz się o to, by mieć dostęp do szybkiego połączenia internetowego, faksu czy sali konferencyjnej. W ten sposób uwiniesz się z pracą znacznie szybciej.

Bibliografia
Jermyn, D. (2013). The rise of the workation: Vacationers pack their jobs in their suitcase, dostępny w internecie: http://www.theglobeandmail.com/report-on-business/careers/the-future-of-work/the-rise-of-the-workation-vacationers-pack-their-jobs-in-their-suitcase/article13531514/.
Niedbał, J. (2013). Praca w czasie urlopu staje się problemem społecznym, dostępny w internecie: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Praca-w-czasie-urlopu-staje-sie-problemem-spolecznym-2902637.html.
Polacy na urlopie chętnie surfują po Internecie, dostępny w Internecie: http://www.regiopraca.pl/portal/rynek-pracy/wiadomosci/polacy-na-urlopie-chetnie-surfuja-po-internecie.
Raport OECD: Polacy nie potrafią efektywnie odpoczywać, dostępny w Internecie: http://m.forsal.pl/praca/raport-oecd-polacy-nie-potrafia-efektywnie-odpoczywac.
Regus Business Centre (2012). Nowoczesne technologie psują urlop, dostępny w internecie: http://lifestyle.nf.pl/nowoczesne-technologie-psuja-urlop,,25882,216.
Rynekpracy.pl (2013). Sonda: Na jak długo zaplanowałeś(aś) tegoroczny urlop?, dostępny w Internecie: http://rynekpracy.pl/sondy_1.php/wpis.63.
Sharma, M. (2013). Going on Vacation? Or is it Workation for you?, dostępny w internecie: http://www.unevenlydistributed.com/article/details/going-on-vacation-or-is-it-workation-for-you#.U8EUd_l_uQM.
What does Workation mean?, dostępny w internecie: http://www.innovateus.net/travel/what-does-workation-mean.
Workation for companies. That is what it looks like, dostępny w Internecie: http://www.webworktravel.com/workation-for-companies-this-is-what-it-looks-like/#.
WorldatWork (2011). Three Quarters of Americans Will Take a "Workation" This Year, dostępny w internecie: http://www.worldatwork.org/adimComment?id=53197.
www.turtlebayresort.com/meetings/workation/.

Joanna Kłosowska

Udostępnij